Нагасаки трябва да бъде последното място, в което е извършена атомна бомбардировка, заяви кметът на града, отбелязвайки 72 години от опустошителната американска атака.
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Годишнината се чества на фона на напрежението около оръжейната програма на Северна Корея и все по-войнствената риторика от президента на САЩ Доналд Тръмп за региона.
"Силно чувство за безпокойство се разпространява по целия свят, че в недалечното бъдеще тези оръжия действително могат да бъдат използвани отново", каза Томихиса Тауе на церемония в Парка на мира в Нагасаки.
Хиляди хора, сред които оцелели след ужаса, ветерани и близки на загиналите запазиха минута мълчание точно в 11:02 ч. местно време – точният час на бомбардировката.
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
По-рано премиерът Шиндзо Абе заяви, че Япония, като единствената страна, подложена на атомна бомбардировка, е длъжна активно да помага за постигане на свят без ядрено оръжие. То припомни, че "ужасите, които хората изживяха на тази земя, не трябва да се повтарят никога".
САЩ пуснаха първата атомна бомба в Хирошима на 6 август 1945 г., убивайки близо 140 000 души. Три дни по-късно същата трагедия се случи и в Нагасика, при което бе отнет живота на около 74 000 души, предаде БГНЕС.
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Още: След взривовете в автобуси: Израел нареди на военните да засилят операциите в Западния бряг
Много хора в Япония смятат, че атаките представляват военни престъпления, защото са насочени към цивилни граждани и поради безпрецедентното разрушително естество на оръжията.
Барак Обама стана първият американски президент, който посети Хирошима през май миналата година, като отдаде почит към жертвите на атаката.