Още поне пет случая на анафилаксия са открити в Япония сред медицински работници, ваксинирани с ваксината на Pfizer/BioNTech, а общият брой на хората с алергична реакция след имунизация е достигнал осем. Данните са от Министерството на здравеопазването, труда и социалните грижи в Япония, съобщава БГНЕС.
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
Сигурно е, че при 3 от новите 5 случаи връзката с анафилактичния шок е с ваксината.
Случаите са предимно при жени на възраст 20-50 години. Всички те са развили симптоми като кашлица, възпалено гърло, изтръпване на крайниците непосредствено след прилагането на ваксината. В този случай 2 от тях се нуждаят от хоспитализация. Четири от жените имат история на заболявания, които могат да повлияят - астма или алергия към други лекарства.
Както отбелязва телевизионният канал TBS, към днешна дата в Япония са ваксинирани 71 000 души, главно служители на лечебни заведения.
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Миналата година Япония подписа споразумения с британско-шведската компания AstraZeneca, американската Moderna и американско-германския консорциум Pfizer/BioNTech за доставка на ваксини срещу коронавируса. Общо страната очаква да получи 310 милиона дози.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Още: След взривовете в автобуси: Израел нареди на военните да засилят операциите в Западния бряг
Ваксинацията в Япония започна на 17 февруари, на първия етап бяха ваксинирани 40 000 местни здравни работници, по-късно този процес може да обхване около 4,7 милиона японски лекари. На втория етап на жителите на страната на възраст над 65 години ще бъде разрешено да ваксинират, от които в Япония има около 36 млн. До май ваксините могат да станат достъпни и за други категории граждани.