Израел одобри износа на газ от своите офшорни находища за Египет като се очаква операциите да започнат незабавно.
Още: Десетки загинали при серия от израелски удари в Ивицата Газа
Още: Изписаха оперирания Нетаняху от болницата
Одобрението в понеделник от министъра на енергетиката Ювал Щайниц беше част от дълъг процес, при който Израел ще се превърне от вносител на природен газ от Египет в износител и потенциален играч на регионалния енергиен пазар.
"Износът на газ в Египет от (находищата) Левиатан и Тамар е най-значимото икономическо сътрудничество между Израел и Египет, откакто е подписан мирният договор между държавите", заяви Щайниц.
Това ще бъде първият път, когато Египет, който през 1979 г. стана първата арабска държава, подписала мирно споразумение с Израел, внася газ от съседа си.
Още: ООН: Палестинската власт да отмени спирането на "Ал Джазира"
Още: Рибари откриха подводен дрон край Филипините (СНИМКИ)
Базираният в САЩ Noble и израелският Delek, консорциумът, който ръководи разработването на двете офшорни находища, постигна 10-годишна сделка за 10 милиарда долара миналата година с египетския Dolphinus за доставка на 64 милиарда кубически метра.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Израел обяви рекорд на самоубийствата при военни за последните 13 години
Още: Топлинен рекорд: 2024 г. е била най-горещата година в историята на Китай
Преди това Израел е купувал газ от Египет, но сухопътните участъци от газопровода са били многократно взимани на мушка от синайските джихадисти през 2011 и 2012 г.
Растящото търсене също означава, че Египет може да използва природния си газ за вътрешна употреба.
Taмар, където производството започна през 2013 г., е с резерви от 238 милиарда кубически метра.
Още: Пиян мъж си полегна на жиците в Индия (ВИДЕО)
Още: ГУР: Севернокорейците, помагащи на Путин, злоупотребяват с алкохол
Съседът на Израел на изток Йордания купува газ от Тамар в малки мащаби от близо три години.
Левиатан, което находище беше открито през 2010 г., се очаква да съдържа 535 милиарда кубически метра природен газ, заедно с 34,1 милиона барела кондензат.
Очаква се Левиатан да заработи "само след няколко дни", заяви говорител на Delek пред АФП, като износът за Египет трябва да започне на 1 януари.
Големият обем на египетската сделка би направил Израел „важен партньор в регионалната енергийна икономика“, каза Щайниц.
"Революцията на природния газ ни направи енергийна суперсила и не само ще осигури огромни приходи на държавата, но и значително намаляване на замърсяването на въздуха."
Освен че е енергийно независим, Израел се надява, че запасите му от газ ще му позволят да укрепи стратегическите връзки в региона и да помогне за създаването на нови, с поглед върху европейския пазар.