Израел остава най-милитаризираната държава в света, според Глобалния индекс на милитаризация (GMI) за 2019 г., изготвен от Международния център за мир в Бон (BICC). При оценката на нивото на милитаризация експертите изхождат от съотношението на военните разходи и бюджетните кредити за други обществени нужди. В оценката са включени 151 държави.
Според заключението на BICC, освен Израел, в челната десетка влизат още Армения, Оман, Бахрейн, Сингапур, Саудитска Арабия, Бруней, Русия, Кувейт и Йордания. Експертите отбелязват, че данните за 2019 г. свидетелстват за запазването на дългогодишна тенденция към милитаризация, предимно в страните от Близкия изток.
Германия е класирана на 106-то място в индекса на GMI. Експертите отбелязват, че поради мощта на германската икономика милитаризацията на ФРГ остава на относително ниско ниво в продължение на много години. В същото време Федералната република инвестира 51,2 милиарда долара в отбрана през миналата година, което е с 10 процента повече в сравнение с 2018 година. Това е най-голямото увеличение в сравнение с всички други страни от ЕС.
Съединените щати, които харчат най-много за военни нужди в света (718,7 милиарда долара през 2019 г.), се нареждат на 27 място в глобалния индекс на милитаризация сред 30-те най-милитаризирани държави. "При президента Доналд Тръмп САЩ се превърнаха в още по-милитаризирана държава - увеличиха средствата за въоръжените сили, военния персонал и оръжейните системи", се казва в доклада на Бонския институт за изследване на мира.
* Информация: „Дойче Веле”, БГНЕС