Американският президент Доналд Тръмп и севернокорейския лидер Ким Чен Ун си подадоха ръце по време на историческата си първа среща в Сингапур, предаде BBC. Това е исторически момент, тъй като никой действащ американски президент до този момент не се беше срещал със севернокорейски лидер. Но Ким Чен Ун така и не отговори на най-важния въпрос, зададен му от стотици журналисти - ще започне ли Северна Корея ядреното си разоръжаване? Отговорът на този въпрос беше единствено мълчание.
Бившият американски посланик в Южна Корея Кристофър Хил предположи, че все пак КНДР ще се съгласи на разоръжаване, но няма да се съгласи на конкретен срок - точно както беше по времето на Бил Клинтън като президент на САЩ.
Веднага след като завърши първия панел от срещата между двамата, в който те разговаряха сами лице в лице – само с преводачи, започнаха и преговорите на двете делегации, съобщава AFP. Това беше счетано за нещо напълно неочаквано – разговор преди да бъдат уточнени технически детайли, т.е. противоположно на случилото се през 90-те години на XX век, когато имаше среща зад закрити врати между САЩ и Северна Корея по времето на Бил Клинтън.
В екипa на Доналд Тръмп са държавният секретар Майк Помпео и съветникът по национална сигурност Джон Болтън, който е един от най-яростните застъпници на ядреното разоръжаване на КНДР и чиито изказвания не са добре приемани от официален Пхенян – особено това, че Северна Корея я застрашава съдбата на Либия, ако не се разоръжи. В екипа на Ким личи Ким Йонг Чол – човекът, който отиде в САЩ, за да подготви сегашната среща и който е считан за дясна ръка на Ким Чен Ун, севернокорейският външен министър Ри Юнг Хо и предшественикът му Ри Су Юнг. А в дневния ред липсва темата за правата на човека.
This woman is not just a translator, she’s an interpreter. Between Trump and Kim Jong Un. She’s the most important person in the room. #SingaporeSummit pic.twitter.com/bP4evxoyzE
— Catherine Killough (@CatKillough) 12 юни 2018 г.
Веднага след разговора на четири очи, Тръмп коментира набързо, че срещата е преминала много добре. А южнокорейската агенция Yonhap, цитирана от Агенция "Фокус", съобщи, че американският президент е отбелязал, че отношенията му със Северна Корея са отлични и те ще решат "големи проблеми и дилеми".
От своя страна Ким Чен Ун посочи, че за да има такава среща, е трябвало да бъдат преодолени много препятствия. "Старите предразсъдъци и практики действаха като препятствия в нашия път напред, но ние преодоляхме всички тях и сме тук днес", бяха думите на севернокорейския лидер. Той обяви и, че има интерес от сътрудничество с Тръмп.
Срещата между двамата струва около 20 млн. долара – най-вече разходи за сигурност и за настаняване на всичкия дипломатически персонал, дошъл с Тръмп и Ким.
Малко преди старта на срещата, Тръмп написа в Twitter, че икономическият му съветник Лари Кудлоу е получил сърдечен удар. "Нашият скъп Лари Кудлоу, който работеше толкова много по търговията и икономиката, току що е получил сърдечен удар. В момента той е в медицински център "Уолтър Рийд", гласи казаното от Тръмп.
Our Great Larry Kudlow, who has been working so hard on trade and the economy, has just suffered a heart attack. He is now in Walter Reed Medical Center.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 12 юни 2018 г.