Масовите отравяния на ученички в Иран все още остават мистерия, но репресивният режим твърди, че те били организирани от протестиращите и от „чужди врагове“. По принцип с това определение Техеран има предвид САЩ, Израел или Саудитска Арабия, но в случая няма пояснение.
Още: Говорил за Константинопол пред Тръмп: Турски националисти скочиха срещу духовник
Още: “Топката е в Армения“: Азербайджан за мирното споразумение
Припомняме, че атаките с отрова засегнаха 25 от общо 31 провинции и около 230 училища, а повече от 5000 ученички и момчета са отровени. Вече имаше и арести.
Главният съдия на провинция Кюрдистан - Хосейн Хосейни - обяви ареста на трима души за разпространение на слухове за отравяне на студенти в Санандадж на 8 март. Преди това, на 6 март, ръководителят на съдебната система Голам Хосейн Мохсени Еджей призова за създаването на провинциални "клонове", които да се противопоставят на лицата, разпространяващи такива слухове. Заместник-министърът на вътрешните работи по въпросите на сигурността и правоприлагането Маджид Мир Ахмади заяви вчера, че лице, което наскоро е било арестувано в окръг Ларестан, провинция Фарс, за участието си в отравянето на студенти, е споделяло съдържание онлайн срещу режима и е било лишено от свобода по време на "есенните бунтове". Преди това местното МВР обвини същия човек в участие в "последните бунтове" - т.е. протестите след смъртта на Махса Амини.
Сега режимът опитва да пробута сред обществото наратива, че именно тези, които са за свалянето на властта, са организаторите, пише в днешния си анализ американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
Още: Зелена светлина за летящите таксита (ВИДЕО)
Още: Турция разследва призиви на опозицията за бойкот на бизнеса
Свързаната с Иранската революционна гвардия агенция "Тасним" публикува отделна статия на 8 март, в която описва кампанията за отравяне като "последния контрареволюционен повод за създаване на криза в страната". Преди това в "Тасним" се появи материал, в който се обвиняват "контрареволюционерите", че се опитват да предизвикат бунтове, като "вандалстват в училищата и създават атмосфера на безпокойство". Повтарянето на обвинението в два поредни дни подчертава усилията на режима да посее съмнение в обществото по отношение на протестните групи, които се появиха през последните месеци, пише ISW.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Турция разполага ПВО в Сирия заради Израел, подкрепяната от САЩ коалиция отстъпва
Още: Глоба за Meta в Турция след отказ да блокира акаунти на протестиращи
Възможно е режимът да се опитва с всички сили да използва този аргумент, за да обясни защо има засилено присъствие на силите за сигурност в цялата страна. То ще продължи до края на предстоящите празници - Персийската Нова година (Норуз). Норуз ще се отбележи на 20 март.
Американските анализатори твърдят, че вчера не са били отчетени нови отравяния на ученици. Липсата им може да накара някои иранци да се запитат защо режимът продължава да засилва сигурността. Истинската цел на струпаните сили на реда вероятно е да се спрат масови демонстрации срещу властите.
ОЩЕ: САЩ: Разследването на отравянията в Иран може да бъде поето от ООН
Още: След трагедията с българин: В Ивицата Газа откриха масов гроб на хуманитарни работници (ВИДЕО)
Още: Предупреждение от Япония: Мегаземетресение може да убие 300 000 души