Иран може да атакува американски, израелски или саудитски обекти във връзка със смъртоносната атака в светилище в южния град Шираз от тази седмица. За инцидента с 15 жертви (според данни на иранските медии) отговорност пое Ислямска държава, но режимът в Техеран прехвърля отговорността върху вражеските външни сили. Това е изводът в ежедневния доклад на американския мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
Твърдението на експертите е базирано на изявленията на президента Ебраим Раиси, на върховния лидер Али Хаменей, на командира на Иранската революционна гвардия Хосейн Салами и на други официални лица. Според тях атаката, както и масовите протести в страната, са част от общи усилия на САЩ, Израел и Саудитска Арабия за „дестабилизиране“ на Ислямската република.
Инцидентът в Шираз стана по-рано през седмицата, когато въоръжен нападател прекъсна вечерната молитва в шиитски храм и уби най-малко 15 души. Други 19 са били ранени. Мъжът, който е на около 30 г., беше задържан от полицията. Според информационна агенция Fars, която е свързана с Иранската революционна гвардия, нападателят е афганистанец. Медията пише, че той е 23-годишен и се казва Хамид Бадакшан. Ислямска държава в Хорасан преди няколко дни изрази подкрепа към протестите срещу иранския режим.
Междувременно командващият Генералния щаб на иранската армия Мохамад Багхери и президентът Раиси твърдят, че именно демонстрациите са направили възможна атаката в Шираз. „Намерението на врага е да наруши прогреса на страната, а тези бунтове постилат пътя за терористични атаки“, заяви Раиси, цитиран от „Ал Джазира“. Хосейн Салами от Революционната гвардия каза, че „огънят на отмъщението за иранците ще ги застигне и ще ги накаже за техните срамни дела“.
Върховният лидер Али Хаменей призова за обединение след атаката в Шираз и каза, че тези, които стоят зад нея, „със сигурност ще бъдат наказани“. "Всички ние сме длъжни да се справим с врага и неговите агенти предатели. Органите за сигурност, съдебната власт, активистите и народът трябва да се обединят срещу незачитането на живота, сигурността и светостта на хората", заяви Хаменей в изявление, прочетено по държавната телевизия.
Всичко това показва, че режимът се готви да наложи още по-големи репресии срещу протестиращите, коментират експертите от ISW. Според тях демонстрантите ще са по-внимателни кога протестират и как се подготвят за това. Протестната активност на 28 октомври обаче вероятно ще се усили в Захедан, намиращ се в провинция Систан и Балучестан. Причината е, че ще бъдат отбелязани 4 седмици от бруталното потушаване на демонстрациите там на 30 септември.
Large crown in Tehran chanting “This is the year of blood, Seyed Ali [Khamenei] will be overthrown” and “freedom, freedom.” #MahsaAmini pic.twitter.com/ED5Ia0jpfn
— Golnaz Esfandiari (@GEsfandiari) October 27, 2022
Вчера се проведоха протести в най-малко 23 града, разположени в 12 провинции. Поне 100 души се събраха във Вейсиян, провинция Лорестан, за да почетат паметта на Ника Шакарами. Те отбелязаха 40 дни от смъртта ѝ. Твърди се, че 16-годишното момиче е било убито от силите на режима, след като изчезна след един от протестите през септември. Властите отричат – твърдят, че Ника е починала, след като е била хвърлена от строяща се сграда, вероятно от работници.
ОЩЕ: "Внезапно починали ученички": десетки убити деца в Иран?
Междувременно излезе информация за броя на убитите членове на силите за сигурност по време на демонстрациите. Към 27 октомври те са общо 36, сред тях има членове на Революционната гвардия.
Координационният съвет за Ислямска пропаганда призова за ответни протести в подкрепа на режима на 28 октомври, които да осъдят ролята на САЩ и Израел в гражданските демонстрации.
В същото време братовчед на убитата 22-годишна кюрдка Махса Амини, чиято смърт подпали протестите, заяви, че семейството на жената е било поставено под домашен арест. Ирфан Муртазаи разкри това пред „Ал Арабия“.