Техеран ще реагира, ако Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) приеме резолюция срещу Иран. Това заяви на 4 юни ръководителят на иранската ядрена програма Мохамед Еслами, като думите му бяха предадени от държавната информационна агенция Fars.
Още: Австралия изпраща спасителни екипи след силното земетресение във Вануату (ВИДЕА)
Още: Реална заплаха: Иран може да създаде ядрено оръжие във всеки един момент
Проекторезолюция - Иран да обясни за следите от уран
Думите му идват след проекторезолюция, която европейските сили представиха в понеделник, 3 юни, на Управителния съвет на ядрения надзор на ООН. Тя е предвидена за гласуване тази седмица и в нея се настоява Иран отново да даде обяснения за следите от уран, открити в недекларирани обекти.
Още: Талибаните аут от руския списък с терористи: Думата прокара нужния закон
Още: След дъжд - качулка: ЕС ще говори с новата власт в Сирия за закриване на руските бази
Текстът, цитиран от "Ройтерс", следва резолюцията, приета преди 18 месеца, с която се нарежда на Техеран спешно да се съобрази с продължилото с години разследване на тези следи от Международната агенция за атомна енергия. В новия текст Иран се призовава да сътрудничи незабавно, включително като позволи на МААЕ да вземе проби, ако агенцията има нужда от това.
Още: Иран предупреждава за атомна бомба, ако види заплаха за съществуването си
Още: Фон дер Лайен отиде при Ердоган заради Сирия
Още: ООН с „амбициозен“ план за Сирия
Проекторезолюцията отчита и възникнали наскоро проблеми - например недопускането от Иран на много от най-добрите експерти по обогатяване на уран в екипа за инспекции на МААЕ. Иран е призован да отмени тази стъпка и да изпълни съвместното изявление от март 2023 г., което МААЕ разглежда като мащабен ангажимент за сътрудничество.
Бордът на МААЕ, в който членуват 35 държави, заседава веднъж на тримесечие и е един от двата най-важни органа на агенцията за изготвяне на политики. Другият заседава само веднъж годишно.
Още: Путин използва Кадиров, за да се пазари със сирийските бунтовници за военните бази
Още: Иде ли нова война в Сирия и какви са рисковете: Анализ на бивш външен министър
Снимка: Getty Images
След резолюцията от 2022 г. броят на обектите, които се разследват във връзка със следите, беше намален от три на два, но Иран все още не е обяснил как следите са попаднали там. МААЕ нарича всичко това „нерешени въпроси, свързани с гаранциите“.
Три европейски страни са "за" резолюцията, САЩ се притесняват
Великобритания, Франция и Германия, известни като Е3, настояват за резолюцията въпреки опасенията на САЩ, че този ход може да накара Иран да отговори с ескалация на ядрените си дейности. В миналото Техеран се е възмущавал от подобни резолюции и е предприемал такива стъпки в отговор.
Още: Иранският върховен лидер примамва студенти от САЩ: "Вие сте наши съюзници"
България също е член на борда на МААЕ.
Групата Е3 не би представила текста, ако не беше сигурна, че той ще бъде приет. Само Русия и Китай се противопоставиха на последната резолюция срещу Иран.
Иран обогатява уран до нива, плашещи света
Иранците обогатяват уран с чистота до 60% и са натрупали достатъчно материал, който, ако бъде обогатен допълнително, ще е за три ядрени бомби, според критериите на МААЕ. Западните сили твърдят, че няма надеждна гражданска обосновка за обогатяването до това ниво, а МААЕ казва, че никоя друга държава не е направила това, без да произведе ядрено оръжие. Иран твърди, че целите му са изцяло мирни.
Още: МААЕ: Иран е натрупал уран за няколко ядрени бомби
В текста на проекторезолюцията се казва, че ако Иран не сътрудничи, генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси може да изготви „изчерпателен“ доклад, което ще засили допълнително натиска върху Техеран.
Още: Анализ: Смъртта на Ебрахим Раиси не вещае нищо добро за Иран