Иран освободи руската журналистка Юлия Юзик, задържана заради съмнения за връзки с израелското разузнаване и тя вече пътува за Москва, съобщи руското посолство в Техеран, предава радио Свобода.
Още: Уникално мега съоръжение: Китай е готов с най-високия мост в света (ВИДЕО)
Още: Нови данни за загиналите от опустошителното земетресение в Мианмар
Журналистът Борис Войцеховски, идентифициран от руските медии като бивш съпруг на Юзик, заяви във Фейсбук, че дори вече е кацнала в руската столица.
38-годишната журналистка и писателка беше арестувана в Техеран миналата седмица.
Говорител на иранското правителство заяви, че тя е задържана заради предполагаеми нарушения с визата, но според руското посолство тя е обвинена, че работи за израелските служби за сигурност.
Още: Таял злоба срещу монархията: Американец е на косъм от затвор
Още: Напрежението се покачва: САЩ дислоцираха поне 6 ядрени бомбардировача в Индийския океан (СНИМКИ)
Руското радио Свобода обаче съобщава, че паспортът на Юзик бил отнет още на летището. Самата тя успяла при задържането си да съобщи на роднини, че са й казали, че я обвиняват в шпионаж в полза на Израел. В съобщението на руското посолство обаче не се казва дали тези обвинения са снети, подчертава радио Свобода.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: При удар в Газа: Служител на "Лекари без граници" загина със семейството си
Още: Германска медия видя знак, че Русия ще праща севернокорейци директно в Украйна (ВИДЕО)
Русия извика иранския посланик миналата седмица, за да даде обяснения за обстоятелствата около ареста. Вчера международната организация "Репортери без граници" призова Иран да освободи Юлия Юзик. В апела се казва, че визовите въпроси не може да се смятат за достатъчно основание за ограничаването на свободата на журналистката.
Юзик е работила за редица издания, включително руската версия на „Нюзуик“. Тя е автор на две книги, между които „Речник на Беслан“ („Бесланский словарь“), базирана на свидетелства на оцелели от клането в училище през 2004 г., отнело най-малко 330 живота, повече от половината на деца и „Годениците на Аллах“ ("Невесты Аллаха"), преиздадена в девет страни. Тя разказва за живота и смъртта на чеченските жени-камикадзе в Русия.