Напрежението между сунити и шиити е най-голямата заплаха за световната сигурност, посочи иранският външен министър Джавад Зариф и обвини сунитските арабски страни, че „подклаждат пламъците” на сектантския конфликт, предаде Ройтерс.
Гражданската война в Сирия, която придобива все повече религиозен характер, въвлече и регионалните сили, като шиитски Иран подкрепя сирийския президент Башар Асад, а сунитските страни в Персийския залив и Турция, която е с преобладаващо сунитско население, подпомагат опозиционните сили.
„Сектантското напрежение е най-сериозната заплаха за сигурността не само на региона, но и на света като цяло”, посочи Зариф. „Смятам, че трябва да стигнем до разбирането, че сектантското разделение в ислямския свят е заплаха за всички нас”, допълни той.
В същото време стана ясно, че в Техеран ще стартира поредният кръг на преговори между експертите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) и представители на Иран, предаде ИТАР-ТАСС. Иранската страна предстои да разясни на специалистите от ООН редица въпроси, свързани с реализирането на неговата ядрена програма. Планира се срещата на експертите да бъде последвана от преговори между генералния директор на агенцията Юкия Амано с ръководителя на Организацията по атомна енергия на Иран Али Акбар Салехи.
„Надявам се, че предстоящата среща ще позволи да достигнем конкретни резултати, да определим как ще се движим занапред и да решим оставащите въпроси, за да се потвърди мирният характер на иранската ядрена програма”, заяви Амано пред журналисти на виенското летище Швехат, преди да отпътува за Техеран.