22:56 съб  8 мар 2025

Иран наложи санкции на още 61 американци

17 юли 2022, 08:46 часа • 2702 прочитания

Иран наложи санкции на 61 още американци, в това число на бившия държавен секретар Майк Помпео, за подкрепа на иранска дисидентска група, съобщиха вчера властите в Техеран, цитирани от Ройтерс, предава БТА. 

Още: Северна Корея строи атомна подводница с ядрени ракети (СНИМКИ)

Още: Русия е васал на Китай. Доказателствата за това са в руската икономика, а Пекин може и без нея

Сред санкционираните в списъка на иранското външно министерство заради изразена подкрепа за дисидентската организация в изгнание "Муджахидини на народа" са личният адвокат на бившия президент на САЩ Доналд Тръмп - Руди Джулиани - и бившият съветник на Белия дом по националната сигурност Джон Болтън, посочват ирански държавни медии.

Санкциите, наложени в миналото на десетки американци на различни основания, дават възможност на иранските власти да конфискуват всички притежавани от тях активи в Иран.

Мярката, огласена в момент, когато приключваше обиколка на американския президент демократ Джо Байдън в Близкия изток, изглежда до голяма степен символична, тъй като такива активи едва ли съществуват, отбелязва Ройтерс.

Още: Освободиха от ареста отстранения президент на Южна Корея

Още: 108-годишна японка е най-възрастната жена бръснар в света (ВИДЕО)

За Джулиани, Помпео и Болтън, и тримата - републиканци, се съобщаваше нееднократно, че участват в прояви на "Муджахидини на народа" и са заявявали подкрепата си за организацията. И Болтън, и Помпео бяха на служба при управлението на Тръмп.

Техеран наложи санкции на 51 американци през януари, а после на 24-ма през април.

През ноември миналата година Иран започна във Виена преки преговори със САЩ за съживяване на ядреното споразумение , които продължиха през юни в Катар, но от месеци са в застой.

През 2018 г. Тръмп се оттегли от сделката, определяйки я като твърде мека за Иран, и възстанови суровите американски санкции, което подтикна Техеран да наруши ядрените ограничения, набелязани в споразумението.

Още: Безредици в Сирия, има жертви (ВИДЕО)

Още: Срещу Тръмп: Китай не се мотае – дипломатически жест за подкрепа към ЕС

Правителството на Байдън обеща да подкрепя всички американци независимо от разногласията им по отношение на политиката или политическия курс.

"САЩ ще пазят и защитават гражданите си. Това включва тези, които служат на страната сега, и тези, които са служили в миналото", заяви вчера говорител на Държавния департамент. "Ние сме единни в решимостта си срещу заплахите и провокациите и ще работим с нашите съюзници и партньори, за да възпираме и отвръщаме на всякакви атаки, извършени от Иран", допълни говорителят.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch