Индия се опитва да се откъсне от най-големия си доставчик на оръжия - Русия, но е принудена да действа внимателно, за да не подтикне Москва да се сближи още повече с Китай.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Обемите на доставките от Русия са намалели от началото на войната срещу Украйна. Индия, която е най-големият вносител на оръжие в света, бавно се обръща на Запад по същото време, когато САЩ правят всичко възможно да заздравят връзките си в Индо-Тихоокеанския регион, надявайки се по този начин да сдържат нарастващата мощ на Китай, съобщава Reuters, позовавайки се на източници от индийското правителство.
Според Стокхолмския международен институт за изследване на мира, Русия е осигурила 65% от оръжейните доставки на Индия на стойност над 60 милиарда долара през последните 20 години. Но войната в Украйна ускори тенденцията на Индия да диверсифицира оръжейната си база.
Още: Кремъл отрече, че Путин е готов да изостави идеята си за неутрален статут на Украйна
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
"Малко вероятно е да подпишем голяма военна сделка с Русия", казва Нандан Уникришнан, експерт по Русия в мозъчния тръст Observer Research Foundation в Ню Делхи.
И това е въпреки факта, че Русия наскоро е предложила на Индия доставки на модерните хеликоптери Камов (Ка-27) и изтребители Сухой и МиГ, както и съвместно производство, казват четирима правителствени източника в Ню Делхи, пожелали анонимност, тъй като става дума за чувствителна информация.
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Още: Разреши ли Русия международна комисия да разследва катастрофата на Ил-76?
Индия планира да похарчи близо 100 милиарда долара за отбраната си през следващото десетилетие, каза индийският военен министър. Миналата година Индия и Съединените щати подписаха сделка с General Electric (GE.N) за производство на двигатели в Индия за нейните изтребители, първата подобна концесия на САЩ в страна, която не е съюзник. Двете страни също така планират да "ускорят" технологичното сътрудничество и съвместното производство в области, вариращи от въздушна отбрана до разузнаване, бе съобщено тогава.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
Още: 24 часа, 7 дни в седмицата: Западните оръжейни заводи врят и кипят, но пак не е достатъчно