След като попадна в епицентъра на геополитическите събития заради спирането на сателитите на Starlink за Крим, Илон Мъск продължава да си създава неприятели. Сега и Тайван се обърна срещу милиардера, собственик на SpaceX и Twitter.
С какво Мъск разгневи Тайпе?
По време на бизнес среща тази седмица Илон Мъск сравни Тайван с Хаваите, имайки предвид как те са един от 50-те щата на САЩ. Той нарече демократично управлявания остров "неразделна част" от Китай.
Пекин претендира контрол над Тайван и напрежението между двете страни се засили неимоверно през последната година.
Още: Тревожни новини: Десетки китайски кораби и самолети са засечени около Тайван
Отговорът на Тайван: "Не сме за продан"
"Слушайте, Тайван не е част от Китайската народна република и със сигурност не се продава!", отвърна на Мъск външният министър в Тайпе Джоузеф Ву.
Hope @elonmusk can also ask the #CCP to open @X to its people. Perhaps he thinks banning it is a good policy, like turning off @Starlink to thwart #Ukraine’s counterstrike against #Russia. Listen up, #Taiwan is not part of the #PRC & certainly not for sale! JW https://t.co/HEhyTYYXFp
— 外交部 Ministry of Foreign Affairs, ROC (Taiwan) 🇹🇼 (@MOFA_Taiwan) September 13, 2023
Ву също така публикува пост в Twitter, в който написа: "Надявам се, че Илон Мъск също може да помоли Китайската комунистическа партия да отвори Twitter за своите хора". Платформата е забранена в Китай.
По-рано Ву беше заявил, че военните учения на Китай имат за цел да повлияят на изборите в Тайван през януари. "Китайската народна република даде ясно да се разбере, че иска да повлияе на предстоящите национални избори в Тайван. Е, това трябва да решат нашите граждани, а не хулиганът отсреща", написа той.
Още: В Тайван идват избори, а китайските комунисти вече се намесват с любопитни методи
Поредна подобна проява на Мъск
Това не е първият случай, в който Мъск разгневява тайванското правителство с коментарите си. През октомври милиардерът, който има бизнес интереси в Китай, заяви, че напрежението между Пекин и Тайпе може да бъде разрешено, като се предостави на Китай известен контрол върху Тайван.
Тогава в интервю за Financial Times той каза, че вярва, че двете правителства могат да постигнат "разумно приемлива" договореност. Посланикът на Китай в САЩ похвали Мъск, но тайванският му колега отвърна, че свободата "не се продава".
Още: Мъск мълчи: Питат го осъзнава ли, че невежеството му струва живота на много украинци (ВИДЕО)