Американският висш дипломат Антъни Блинкен насърчи Хамас да приеме плана за примирие в Ивицата Газа, информира БГНЕС. Предложението идва на фона на предупреждението на Израел, че армията ще продължи да се бие с палестинската въоръжена групировка след всяко прекратяване на огъня.
Още: Нетаняху: Готови сме да възобновим сраженията в Газа във всеки един момент
Още: Погребаха Хасан Насрала в Бейрут
Още: Джо Байдън проведе разговор с лидерите на Катар и Египет
"Хамас" трябва да каже "да"
„Хамас трябва да каже „да“, каза Блинкен, който беше в Израел на седмата си обиколка по време на криза в Близкия изток, откакто войната избухна през октомври. По-късно той добави: „Ако Хамас действително претендира, че се грижи за палестинския народ и иска да види незабавно облекчаване на страданието му, трябва да приеме тази сделка“.
Блинкен говори, след като посети кибуца Нир Оз, който Хамас атакува на 7 октомври, както и израелския граничен пункт Керем Шалом и пристанището Ашдод, което според Израел ще бъде използвано за доставки на помощ.
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
"Хамас" ще отговорят в много кратък период
Представител на Хамас каза, че ислямистката групировка ще отговори "в рамките на много кратък период" на план, предложен от посредниците, за спиране на боевете за 40 дни и за размяна на десетки заложници за много други палестински затворници. Но целта на групата остава „край на тази война“, каза високопоставен служител на Хамас Сухаил ал-Хинди пред АФП – цел, която противоречи на заявената позиция на израелския премиер ястреб Бенямин Нетаняху.
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Още: Психологически тероризъм: Израел за видео на “Хамас“ със заложници