50% от морския участък на газопровода „Турски поток“, или 930 км общо от двете тръби, са поставени по дъното на Черно море. Това се казва в съобщение на оператора на проекта.
Още: Паника в Анталия: Земетресение с магнитуд 4,5 по Рихтер
Още: Брат и сестра паднаха в морето, затвориха Босфора
„На 6 март приключи изграждането на 50% от морския участък от газопровода „Турски поток“. Към днешна дата са изградени над 930 км от двете тръби на газопровода по дъното на Черно море. Корабът Pioneering Spirit, който се занимава с дълбоководното строителство, е преминал през първата половина на деня контролната точка от 706 километър от първата отсечка на газопровода. По втората отсечка през 2017 г. са изградени 224 км“, се посочва в съобщението.
„Газпром“ оценява стойността на строителството на газопровода „Турски поток“ на 7 милиарда евро. Заместник-председателят на УС на газовия холдинг Андрей Круглов съобщи, че най-вероятно „Турски поток“ първоначално ще се финансира от бюджета на „Газпром“, а в бъдеще ще се рефинансира с емитирането на облигации.
През януари „Газпром“ получи разрешение от турските власти за изграждането на втората отсечка от морския участък на газопровода до крайбрежието на Турция. Инвестициите в тръбопровода за тази година са планирани на нивото от 182,4 милиарда рубли срещу 92 милиарда рубли през 2017 г.
Още: Време е Русия да напусне Сирия: Бербок и Баро кацнаха в Дамаск с бронирани жилетки (ВИДЕА)
Още: Обявиха кой е най-замърсеният град в света
Строителството на морския участък от „Турски поток“ започна през май 2017 г. Проектът предвижда строителството на газопровод по дъното на Черно море до европейската част на Турция и по-нататък до границата с Гърция, отбелязва ТАСС. Дължината на морската част е около 930 км, а на сухопътната – 180 км.
Първата тръба ще захранва със „синьо гориво“ турския пазар, а втората ще снабдява с газ държавите от Южна и Югоизточна Европа. Капацитетът на всяка от двете тръби е по 15,75 милиарда куб.м. годишно, предаде БГНЕС.
Още: Непълнолетен с джип се вряза в религиозна процесия в Индия (ВИДЕО)
Още: Антъни Блинкен отива на посещение в Южна Корея
В съответствие с графика, първите доставки се предвиждат да започнат в края на 2019 г. Строителството на морския участък се осъществява от компанията South Stream Transport B.V., която е 100% дъщерно дружество на „Газпром“.