Фалшиви новини и изкуствен интелект предизвикват тревога преди изборите в Турция, разказва Voice of America (VOA), цитирана от Нова телевизия.
Още: След грешката: "Хамас" обявиха, че са предали тялото на Шири Бибас на Червения кръст
Още: В Газа: Израел затвори главния пропускателен пункт за доставки на помощи
В социалните мрежи се разпространява видеоклип, генериран от изкуствен интелект, в който сегашният кмет на Истанбул Екрем Имамоглу хвали турския президент Реджеп Ердоган за постиженията му в града.
Имамоглу е един от критиците на Ердоган.
Още: Анализ: Изборите в Турция няма да са честни, но Ердоган пак може да загуби
Още: "Хамас" съобщи имената на още шестима заложници, които ще освободи в събота
Още: Нетаняху се закани на "Хамас": Ще си платят, че не са предали тялото на Шири Бибас
Напрежение в Истанбул
Социологическите проучвания показват, че надпреварата за най-големия град в Турция е много напрегната. Независимите медии предупреждават за заплахата от подобни фалшиви новини, тъй като основните медии, които са под контрола на правителството, не проверяват автентичността на видеоклиповете.
Експерти казват, че фалшивите видеоклипове могат да се разпространяват като реклами и обикновено не се публикуват в новинарски сайтове, но достигат до милиони. „Когато попитате хората дали кметът на Истанбул действително е хвалил държавния глава, те отговарят с "да", допълват специалистите.
Още: Израел обвини "Хамас", че е върнало друго тяло на заложник
Още: След взривовете в автобуси: Израел нареди на военните да засилят операциите в Западния бряг
Ердоган използва фалшиви клипове
Още: Ще успее ли Имамоглу да събори и Ердоган
По време на президентските избори миналата година Ердоган използва фалшив видеоклип, на който се вижда как опонента му е с лидери на кюрдската сепаратистка групировка ПКК, която се бори срещу турското правителство. Организациите за защита на правата на човека предупреждават, че независимите медии в Турция все по-често се сблъскват с нови заплахи.
Още: Взривиха три автобуса в предградието на Тел Авив Бат Ям (ВИДЕА)
Още: ООН нарече "отвратително" режисираното връщане на телата на израелски заложници (ВИДЕО)
"Тези нови престъпления, свързани с дезинформацията, започнаха да се появяват често в различни наказателни и съдебни преследвания“, казват специалистите.
Преследване на медии
Съдебното преследване на местни медии по силата на така наречения "нов закон за дезинформацията" превръща международните източници на новини в основен фактор за разкриване на фалшивите.
Още: Ердоган твърди, че няма нищо общо с осъждането на истанбулския кмет
Турските власти блокират достъпа до интернет на чуждестранни новинарски източници като „Дойче веле“ и „Гласът на Америка“, които предават информация и на турски език. Достъпът до тези портали е възможен само чрез виртуална частна мрежа, която заобикаля забраната.
Ограничен достъп до интернет
"Ограничаването на достъпа до интернет се превърна в своеобразен модел за режимите и авторитарните правителства. По целия свят наблюдаваме увеличаване на използването на виртуалните частни мрежи, особено в страни като Турция“, казват експерти.
Сега обаче турските власти ограничават и някои от най-често използваните виртуални частни мрежи. Доставчиците ще продължат да инвестират в технологии, които могат да позволят на хората да използват свободно интернет.
Още: Страх ли го е Ердоган от кмета Имамоглу
Обречена битка
Независимите медии обаче предупреждават, че водят обречена битка срещу фалшивите новини.
"Като алтернативна медия, за нас не е възможно да се борим срещу тях. Екипите ни са много ограничени - до 20 души, може би дори 15, това е максималният брой, а срещу нас стои цяла армия“, допълват експертите.
Тъй като социологически проучвания показват, че надпреварата на изборите в Истанбул ще бъде напрегната, анализаторите предупреждават, че опасността от фалшиви новини вероятно ще нарасне, а това ще увеличи натиска върху независимите медии.