Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Eверест - за богатите днес всичко е възможно

31 май 2023, 20:08 часа • 1513 прочитания

Новозеландецът Едмънд Хилари и непалският шерп Тенсинг Норгей са първите, покорили най-високия връх в света - Еверест. Те изкачват 8848-метровия връх на 29 май 1953. От тогава са изминали вече 70 години и много неща са се променили. Днес природата наоколо страда от многото туристи, боклуците и най-вече от климатичните промени, пише германската общестевно-правна медия ARD в статия за 70-годишнината от първото изкачване на "покрива на света".

От 1953 до сега около 10 000 алпинисти са изкачили Еверест, а над 300 души са загинали по пътя си към него. Говори се и за вид масов туризъм в базовия лагер на Еверест - с всичките последици за околната среда.

Масов туризъм към Еверест?

Изкачването на Еверест е станало по-удобно и много по-скъпо, коментира в своя публикация германската общестевно-правна медия ZDF. "Можете да кацнете директно в базовия лагер с хеликоптер и да си поръчате почти всяко ястие, което можете да получите в петзвезден хотел в столицата Катманду", казва планинският водач Ками Рита, който е изкачвал върха 27 пъти. "Ако имате пари, можете да получите и почти всичко останало в базовия лагер - комфортно настаняване, интернет връзка и медицински грижи", допълва още той.

Днес експедицията до върха отнема само около 45 дни или два пъти по-малко време, отколкото преди. Има и много хотели и чайни, където да се свикне с разредения въздух.

За едно изкачване чуждестранният алпинист плаща поне 40 000 евро, изчислява американският алпинист и блогър Алън Арнет. Това включва таксата за разрешително от непалското министерство на туризма, което в пиковия пролетен сезон струва около 10 000 евро.

Заплащат се още екипировката, бутилките с кислород, вътрешните полети, настаняването, храната, както и услугите на местните помощници, т.нар. шерпи, които водят в планината, носят багажа и готвят. Предлага се и ВИП изкачване на Еверест, което излиза до 100 000 евро. То може да включва частни готвачи, луксозно настаняване, хеликоптер, голям екип помощници, които носят до 200 килограма багаж, както и фотограф.

Ками Рита споделя, цитиран от ZDF, че понякога се появява недостиг на местни планински водачи и носачи. Особено по-младото поколение в планините е по-малко склонно да рискува живота си. В същото време един планински водач може да спечели поне 3500 евро на сезон, според изчисления на шерпите. Това е над два пъти повече от годишния доход на средностатистическия жител на Непал.

Боклук и топене на ледове по пътя нагоре

С по-лесния достъп до Еверест, се появяват и характерните проблеми. "Повишаването на температурата в района на Хималаите е по-високо от средното ниво за света, поради което снегът и ледът се топят бързо, планините почерняват, ледниците се топят, а езерата пресъхват", разказва известният шерпа Анг Тшеринг, който от години e активен в борбата срещу последиците от промяната на климата.

Американско проучване, цитирано от ARD, е стигнало до извода, че през последните 30 години ледниците на Еверест са загубили ледени маси, които са били на 2000 години. "В миналото разтопявахме леда на глетчера, за да пием вода. Днес ние все още пием вода, но тя вече е разтопена - в езерцата наоколо", разказва шерпът Фурба Тенджинг, който наскоро е изкачил върха за 16-и път.

Преди 70 години покривът на света е бил още по-заледен. Първото успешно изкачване на Едмънд Хилари и Тенсинг Норгей всъщност е бил деветият опит за покоряване на Еверест,посочва ARD.

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес