Търсенето на решение на проблема с руските системи за противовъздушна отбрана С-400 ще продължи между Турция и НАТО до април следващата година, заяви президентът на югоизточните ни съседи Реджеп Ердоган.
Още: Докато спи: Мъж закла жена си, сънувал, че му изневерява
Още: Мир в Газа за 7 години? Посредниците с нов план за Израел и "Хамас"
"Има процес, който продължава до април, нашето външно министерство и Министерството на отбраната работят върху него. Ще видим до какво ще доведе тази работа. Това е ситуация, свързана с НАТО. Не става въпрос дали да се използва (С-400) или не. Има стъпки, които трябва да се направят в рамките на правилата на НАТО. Нашите колеги ще работят по това", каза Ердоган пред репортери на борда на самолета, връщайки се от посещение от Катар, предаде БГНЕС.
Той добави, че президентът на САЩ Доналд Тръмп и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг са положително настроени към процеса на урегулиране на разногласията с Турция по отношение на С-400.
По-рано генералният директор на "Рособороекспорт" Александър Михеев съобщи, че договор за нови С-400 с Турция се планира да бъде подписан през 2020 година. Русия приключи изпълнението тази година на договор за доставка на четири дивизии С-400 за Турция в размер на 2,5 милиарда долара. Договорът включва и опция за още един комплект.
Още: Турция глоби няколко известни марки за обувки заради неточност на етикета
Още: Китай тества неядрена водородна бомба (СНИМКА)
"Надяваме се, че през първата половина на 2020 г. ще стигнем до подписването на договорните документи. Но искам да подчертая, че военно-техническото сътрудничество с Турция не се ограничава до доставките на С-400. Предстоят ни големи планове", каза Михеев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След кратко затишие Израел удари Газа: 25 загинали, включително деца
Още: В светлината на дълга: Южна Корея с примиренческа позиция в търговската война със САЩ
Според Ердоган, C-400 ще бъде напълно действащ през април 2020 година. Вашингтон поиска отказ от сделката, заплашвайки да забави или дори да отмени продажбата на последните изтребители F-35 в Турция, както и да наложи санкции. Анкара отказа да направи отстъпки.