Ако ЕС изостави безсмислената си враждебност към Турция, страната ни е напълно готова да стане пълноправен член, заяви президентът Реджеп Ердоган.
В словото си пред събранието на кметовете в Анкара държавният глава отново постави условията си пред Европа – либерализацията на визите, помощта за бежанците и отварянето на главите от преговорния процес, и срещу това гарантира добрите си намерения.
„Колкото ни дадете, толкова ще получите. Вече търпението ни в преследването на Европа се изчерпа. Ако ЕС изпълни своите ангажименти, ние също стоим зад всяка своя дума, в противен случай, те си знаят“, каза той.
Според него би било неточно Турция да бъде определяна като западна или като източна държава, защото това е регион, за който всички определения са верни, но непълни и колкото и ЕС да се стреми да изключи страната от собствените си ценности, тя си остава европейска.
„През 1350 г. нашите предци са преминали безпроблемно в Европа със своята държавност, култура и цивилизация, нас ни има навсякъде и ще продължи да ни има. В цяла Европа живеят 5 милиона наши съграждани – в Германия, Франция, Белгия, в Северна Европа стотици хиляди турци изградиха живота си. Никоя сила не може да ни изключи от Европа, нито ЕС, нито лапите на расизма. В Европа ние сме у дома“, подчерта Ердоган.
Той посочи, че има известни трудности в отношенията с някои европейски страни, но това са преодолими политически конфликти, а целта на Турция е да развие корена на миналото и ще положи всички усилия да измине пътя си към членството.
Според него засилването на политическото и икономическото сътрудничество с Русия, Иран, Китай и Япония не е алтернатива на европейския избор на Турция, напротив, така отношенията взаимно се допълват. „Сблъсъците в широкия географски регион, конфликтите, войните, потисничеството, не са избор на народите. Ние преживяваме със сърцата си всяко кръвопролитие в Сирия, Ирак, Либия, всеки потърпевш от престъпленията на ДАЕШ и сектантските милиции е наш брат. И както в миналото се противопоставихме на престъпленията в Афганистан, на Балканите, в Кипър, така и днес няма да допуснем натиск в тези страни. Тази позиция е наше историческо наследство“, заяви Ердоган, цитиран от БГНЕС.
Той определи опита за преврат от 15 юли и последвалата народна съпротива като освободителна война за Турция, а страните, приели избягалите метежници, като съучастници в престъплението. „Ние настояваме те да ни бъдат предадени, но срещаме откази. В правото това се нарича подпомагане, съучастие. Те /европейските страни/ подкрепят терористите, осигуряват им убежище, хранят ги, рекламират ги с фотоизложения. На какво да разчитам и на какво да вярвам? От една страна е държавата със 79 милиона население, от другата – терористичните организации и превратаджиите. А е видно, че съюзническите страни се възползват от терористите“, категоричен бе президентът Ердоган.