Според експерти подписаният в Рим меморандум за газопровода „Посейдон“ е „голяма стъпка“ към възраждането на „Южен поток“, съобщава РИА Новости.
Предвид обтегнатите отношения между Русия и Турция, може да се очаква възстановяване на „Южен поток“ през България.
Миналата година България намекна за желанието си да възобнови сътрудничеството си с Русия в газовата сфера. Печеливши от това ще се окажат бъдещите транзитни страни България и Гърция, както и Италия, в чиято южна част ще бъде изграден газов хъб, тъй като там ще завършват и „Посейдон“, и Трансадриатическият газопровод с азербайджански газ, пише Дойче Веле.
„Газопроводът „Посейдон“ може да бъде продължение както на „Турски поток“, така и на „Южен поток“, смята главният анализатор на Vygon Consulting Мария Белова. При всички случаи Русия трябва да минимизира транзита на газ през Украйна, коментира и ВВС.
На 24 февруари 2016 г „Газпром“, италианската компания Edison и гръцката DEPA подписаха меморандум за възраждането на газопровода „Посейдон“, който ще доставя газ от Русия по дъното на Черно море през трети страни към Гърция и Италия.
Не всички експерти обаче са на мнение, че "Посейдон" ще има светло бъдеще.
Ръководителят на PR отдела на украинската газопреносна компания „Укртрансгаз“ Максим Билявский смята, че "Посейдон" е изключително политически проект, който ще дублира Трансанадолския газопровод (TANAP).
Според Билявский има няколко основания новият проект да сподели съдбата на „Южен поток“ и „Турски поток“. Например дълбочината, на която ще се полагат тръбите в морската част на проекта, като на места тя ще надвишава 2250 метра, пише investor.
Основният проблем според Билявский обаче е това, че газът, който "Посейдон" може да транспортира, всъщност не е нужен на Италия, тъй като дори в момента съществуващият газопровод от Алжир не работи на пълен капацитет.