Докога ще продължи безумието в Йемен?

25 март 2023, 08:17 часа • 6478 | прочитания

Най-малко десет войници са загинали при последните сблъсъци между хутите и правителствените сили в йеменската провинция Мариб. До новите сражения се стигна въпреки излъчените напоследък сигнали за сбижаване от двете страни в този конфликт.

Още: САЩ съсипаха с ракети пристанище в Йемен, изтеглят много войници от Сирия (ВИДЕО)

Още: Прочут екстрасенс с ужасяваща прогноза за 2025 г.: Намесени са Китай и Русия

На 20 март хутите обявиха, че е постигнато споразумение за размяна на общо около 900 затворници. Бунтовниците контролират големи части от северозападен Йемен, включително столицата Сана. Споразумението беше постигнато след преговори в Женева, които се проведоха под егидата на ООН.

Споразумението между Рияд и Техеран проправя път към мира?

Размяната на пленници трябва да се осъществи след три седмици и да бъде последвана от нов кръг преговори. Според преговарящия от страна на правителството - Маджид Фадаил - сред освободените трябва да са и четирима журналисти, които са осъдени на смърт от хутите, както и висши военни, включително един бивш министър на отбраната. Успехът на преговорите се дължи и на неотдавнашното дипломатическо сближаване между Саудитска Арабия и Иран, посочва Ханс Грундберг, специален пратеник на ООН в Йемен. "Сега Йемен разполага с рамка, в която са възможни сериозни стъпки напред", обяви дипломатът в Женева. Иран и Саудитска Арабия са обвинявани, че водят битка за надмощие на територията на Йемен. Докато Рияд подкрепя правителството в избухналата през 2014 година гражданска война, Техеран е на страната на хутите.

Още: Китай отговори на Зеленски и каза снабдява ли Русия с оръжия

Още: По време на война: Русия наказа свой генерал

С посредничеството на Китай Иран и Саудитска Арабия се споразумяха да нормализират отношенията помежду си. Външните министри на двете държави планират да се срещнат и да отворят посолствата си в рамките на следващите два месеца. Според много наблюдатели това развитие е потенциален шанс и за край на конфликта в Йемен.

Според Зимон Енгелкес, експерт по Близкия изток във фондация "Конрад Аденауер", и Саудистка Арабия, и Техеран имат интерес от прекратяване на войната. Саудитският престолонаследник Мохамед бин Салман иска да поведе страната по нов курс на икономическа и обществена модернизация. А скъпата и непопулярна война в Йемен създава пречки пред визията му за развитието на кралството.

Крехки шансове за мир

В рамките на сделката, постигната с помощта на Китай, Иран се съгласи да преустанови тайната доставка на оръжия за хутите. "Това не слага край на конфликта отведнъж, но възобновяването на дипломатическите отношения и преките канали за разговори на най-високо равнище откриват перспективата за мир - за първи път от началото на конфликта", казва Енгелкес.

Още: Заради Газа: Първа в света страна обяви извънредни мерки срещу Израел

Още: Хиляди войници, милиони снаряди: Без помощта на Северна Корея, Русия нямаше да издържи досега

Чинциа Бианко от Европейския съвет за външна политика също смята, че войната може да сложи край на саудитските бомбардировки над Йемен и на атаките на хутите срещу Саудитска Арабия. Възможно е Рияд да признае хутите като политически играч в Йемен, казва тя. "Но всички тези възможни развития нямат нищо общо с динамиката в самия Йемен. Не може да се изключват нови боеве между местните групировки дори след подписването на споразумението между саудитци и хути", казва Бианко. Както се и случи.

Хутите, както и правителствените сили в Йемен, имат интерес от приключване на конфликта, обяснява Бианко. Но въпросът в момента е дали бунтовниците са доволни от постигнатото дотук. Те може да се опитат да наложат контрол над още територии - като например областите Мариб и Шабуа, които са богати на нефт. Тези, както и други местни играчи, може също да продължават битката за влияние, казва Чинциа Бианко.

Хората в Йемен се надяват на мир

Въпреки това много хора в Йемен възлагат надежди на споразумението, постигнато между Саудитска Арабия и Иран. Като Наджат Мухамад. От четири години тя събира празни бутилки от вода, които продава, за да изхранва четирите си деца. Съпругът ѝ се присъединява към правителствените сили в началото на 2015 г., но през 2018 г. е пленен от хутите. "Всеки път, когато разменят затворници, се надявам той да се върне при мен и децата. Когато замина, бях бременна с най-малката ми дъщеря. Той дори не знае как изглежда тя", казва Наджат пред ДВ. И се надява, че той ще бъде освободен при размяната на затворници, договорена в Женева.

Семейството на Мутахар също се надява синът им да се върне. От три години те нямат никаква информация за местонахождението му. 28-годишният мъж се е присъединил към хутите, но е бил пленен. Сега семейството се надява, че скоро ще може отново да го държи в прегръдките си, казва сестра му в разговор с ДВ.

11 милиона деца в Йемен бедстват

Бушуващата вече 8 години гражданска война в Йемен е пагубна за милиони деца в Йемен, предупреждават за пореден път от УНИЦЕФ. По данни на организацията 11 милиона деца в тази страна са зависими от хуманитарна помощ, а 2,2 милиона от тях страдат от недохранване. Животът на 540 000 тежко недохранвани деца дори е в непосредствена опасност, ако те не получат адекватна помощ и лечение. Над 2,3 милиона деца живеят в лагери за разселени лица, където за тях не се полагат адекватни грижи, липсват лекарства и санитарни съоръжения, добавят от УНИЦЕФ.

И още: между март 2015 г. и ноември 2022 г. над 11 000 деца в Йемен са били убити или тежко ранени. Заради бедственото положение, в което са намират, много семейства карат децата си да сключват бракове, да работят или дори да воюват. УНИЦЕФ има данни за повече от 4000 деца-войници в Йемен.

 

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес