Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Докато Радев признава всички опорни точки на Китай, Лондон и Пекин се скараха за Хонконг

04 юли 2019, 06:20 часа • 4594 прочитания

Напрежението в отношенията между Великобритания и Китай заради събитията в Хонконг расте, пише Deutsche Welle, цитирана от БГНЕС.

Външното министерство на Великобритания призова китайския посланик в Лондон за разговори, след като двете държави си размениха обвинения.

Пекин каза за британската подкрепа за протестите в Хонконг, че в Лондон "продължават да се къпят в отслабващата слава на британския колониализъм". В отговор Лондон обвини Пекин, че нарушава споразумението, с което Хонконг беше върнат под китайско управление през 1997 година.

Британците призоваха китайския дипломат Лю Шаоминг, за да обясни според тях "неприемливите и неточни" коментари на Пекин. Шаоминг обвини британския външен министър Джереми Хънт, че подкрепя "насилнически закононарушители" и демонстрира "колониално мислене".

Лондон на няколко пъти изказа подкрепа за масовите протести в Хонконг, които започнаха като недоволство срещу нов закон, налаган от Пекин и продължиха като искания за оставка на градската управа.

В понеделник протестите се ожесточиха, като демонстранти превзеха парламента и надраскаха с черен спрей герба на Хонконг след връщането му на Китай. А полицията арестува поне 12 души за вълненията на 1 юли и нарече протестите "нелегални и използващи насилие".

Защо се стигна до протестите - припомнете си в този материал!

Междувременно, българският президент Румен Радев се срещна с китайския си колега Си Дзинпин, като на срещата не стана дума нито за Хонконг, нито за насилствената политика на Китай срещу малцинства като уйгурите. В специална декларация беше заявено, че България и Китай единодушно изразяват взаимно уважение към избрания път за развитие, суверенитета, териториалната цялост и фундаменталните интереси на другата страна. Българската страна потвърждава, че неотклонно се придържа към принципа за "един Китай", който засяга статута на Тайван, който е автономен, но Пекин го счита за част от Китай безусловно. Беше подписан и меморандум за разбирателство за съвместно реализиране на инициативата "Един пояс, един път" - т.нар. Път на коприната.

Радев участва и в полагането на венец на мемориала на народните герои на площада "Тянанмън" - там, където преди 30 години загинаха стотици студенти заради съпротивата си срещу комунистическия режим в страната. И до днес не е ясен точният брой на жертвите, а Китай упорито заличава всякакъв спомен за трагедията.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес