Върховният съд на Турция приключи съдебното заседание за това дали "Света София" трябва да остане музей или да бъде превърната в джамия и ще излезе с писмено решение в рамките на 15 дни, съобщи вестник Sabah, цитиран от БГНЕС.
Още: Докато спи: Мъж закла жена си, сънувал, че му изневерява
Още: Мир в Газа за 7 години? Посредниците с нов план за Израел и "Хамас"
Държавният съвет - най-високият административен орган на Турция - заяви, че ще вземе решение в рамките на 15 дни, след изслушването, продължило само 17 минути.
Света София, един от най-важните обекти на историческото и културно наследство в света, е построена през шести век по време на Християнската византийска империя. Преобразувана е в имперска джамия с османското завладяване на Истанбул през 1453 г. Света София е превърната в музей по време на светското управление през 1935 година.
Президентът на Турция Реджеп Ердоган призова за промяната по време на предизборен митинг миналата година.
Още: Турция глоби няколко известни марки за обувки заради неточност на етикета
Още: Китай тества неядрена водородна бомба (СНИМКА)
Ислямистите в Турция отдавна призовават за преобразуването на Света София в джамия, но светските членове на опозицията се противопоставиха на този ход. Те организираха протести пред нея срещу закона от 1934 г., който забранява религиозните служби на мястото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След кратко затишие Израел удари Газа: 25 загинали, включително деца
Още: В светлината на дълга: Южна Корея с примиренческа позиция в търговската война със САЩ
Предложението предизвика международна критика от религиозни и политически лидери по целия свят.
Главата на Източната православна църква разкритикува предложението, както и Гърция - дом на милиони православни християни. Министърът на културата Лина Мендони обвини Турция във възраждането на "фанатични националистически и религиозни настроения", като настоя, че не може да се извърши промяна в обекта от световното културно наследство на ЮНЕСКО, без това да бъде одобрено от междуправителствения комитет на органа.
В интервю за гръцкия вестник Ta Nea, заместник-директорът на ЮНЕСКО Ернесто Отон Рамирес се съгласи, че е необходимо по-широко одобрение за евентуално такова решение. Той допълни, че организацията е писала на Турция за предложението, но отговор така и не е бил получен.
Още: Ад в Австралия: Гигантски вълни отнеха човешки животи (ВИДЕО)
Още: Китайският посланик в САЩ с рецепта от традиционната медицина за разрешаването на търговската война
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео вчера също предупреди, че всяка промяна в статута на "Света София" ще намали способността й да "служи на човечеството като толкова необходим мост между хората с различни традиции и култури на вярата".
Заради своята 1500-годишна история, "Света София" има огромно религиозно, духовно и политическо значение за групите в Турция и извън нея.
Остава ли равнодушен православният свят към съдбата на "Света София"?