Групировките "Ал Кайда" и "Ислямска държава" са насочили оръжията едни срещу други в Сахел, с което прекратяват период на дългогодишно сътрудничество, съобщиха експерти пред AFP.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
Al-Qaeda and the Islamic state group have turned their guns on each other in the Sahel, according to experts, fracturing a period of cooperation that has held for yearshttps://t.co/9jrO8VhQI2
— AFP news agency (@AFP) May 15, 2020
Двете терористични организации са влизали в конфликти преди на други места, като например в Сирия. Но те обикновено работиха в тандем в Сахел, където координираха нападенията си и дори обменяха екстремисти.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
В полупустинния африкански регион се наблюдават години на конфликт с ислямските бойци, които за пръв път се появиха в северната част на Мали през 2012 г., преди да се впуснат в центъра на страната, и съседните Буркина Фасо и Нигер.
Хиляди войници и цивилни са убити, а стотици хиляди напуснаха домовете си. Но от началото на годината имаше спорадични сблъсъци между двете терористични организации, които прераснаха в конфликт в Мали и Буркина Фасо.
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Малко подробности се появяват за конфликта между двете групировки, тъй като сраженията са в нестабилни райони, окупирани от бандити и етнически милиции, където редовно възникват сблъсъци с национални армии.
Експерти и местни представители посочват като причини за конфликта между ДАЕШ и "Ал Кайда" териториални спорове и достъп до храна.
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
Махамат Салех Анадиф, специален представител на ООН в Мали, коментира, че джихидистката война "повече не е тайна".
"Не знаем как ще свърши, всеки иска да сложи ръка върху другия", каза той, обяснявайки, че групировките се бият за земя.
Клонът на "Ал Кайда" в региона, сега групировката се нарича GSIM, се появи за първи път в Северно Мали през 2012 г. и се установи в централната част на Мали през 2015 г.
Историята на ДАЕШ в региона е кратка. Клонът на организацията в региона е създаден през 2015 г. и сега действа в граничните региони, свързващи Мали, Буркина Фасо и Нигер.
Двете организации никога не са сключвали официален съюз в Сахел, според западен дипломат в Бамако, столицата на Мали. Но това не им пречеше да работят заедно, отбеляза дипломатът и разказа, че са провеждали съвместни атаки и са разменяли екстремисти. Дипломатът добави, че причината за присъединяването към тези групировки е свързана с местни обстоятелства, такива като липса на работа или човек е от маргинализирана етническа група.
Сблъсъците между двете джихадистки организации са започнали, след като терористи от ДАЕШ са пресекли регион в централната част на Мали от Буркина Фасо в началото на годината. Екстремистите ходили от село на село, за да пропагандират мисията си. Регионът обикновено е част от територия, която е под контрола на GSIM.