Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Десетки жертви в Палестина не станаха основание САЩ да позволи резолюция срещу Израел

15 май 2018, 06:25 часа • 6148 прочитания

59 души загинаха след като вчера (14 май) официално беше открито новото американско посолство в Йерусалим. След загиналите има и 8-месечно бебе, както и още 7 деца под 16-годишна възраст, по данни на палестинското министерство на здравеопазването.

Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи

Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив

Въпреки кървавия ден, САЩ блокираха приемането на комюнике за резолюция от Съвета за сигурност (СС) на ООН, съдържащо призив да се проведе независимо разследване на събитията в ивицата Газа, предаде АФП като се позова на дипломатически източници.

Според проектотекста на проекта "СС на ООН изразява възмущението си и скърби във връзка с гибелта на палестински цивилни, осъществяващи правото си на мирна демонстрация", както и "призовава за независимо и прозрачно разследване" на събитията, при които израелските сили откриха огън по палестинците. Освен загиналите 59 души, пострадаха над 2 хиляди, припомня БГНЕС.

През последните седмици палестинската делегация многократно се обръщаше към Съвета за сигурност на ООН с молба да се намеси в ситуацията, но досега извънредни срещи във връзка със ставащото в региона не бяха проведени.

Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия

Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия

Обвинения към Израел


Най-сериозна реакция спрямо Израел показа Турция. Югоизточните ни съседи извикаха за консултации посланиците си в Израел и САЩ във връзка със сблъсъците между палестинци и израелската армия. Анкара обяви тридневен траур за загиналите.

Очакваните протести срещу преместването на американското посолство в Израел в Йерусалим предизвикаха кървав отговор от силите за сигурност на Израел. В началото протестите започнаха мирно, но малка група хора започнаха да хвърлят камъни по загражденията на границата с Израел. Последва ответен огън от страна на израелски снайперисти. При него загинаха над 50 души, от които 8 са деца под 16-годишна възраст. Израел и САЩ обвиниха "Хамас" за организирано нападение на границата на Израел.

Още: "Не забравяйте Сирия": 8 години от убийството на руския посланик в Анкара (ВИДЕО 18+)

Още: Путин за Сирия: Всички в региона имат интерес нашите военни бази да останат

Турският президент Реджеп Ердоган обаче видя нещата в друга светлина. Той нарече "геноцид" действията на Израел срещу палестинците в ивицата Газа. "Осъждам този геноцид (...) Израел е терористична държава. Ние осъждаме тези, които останаха безмълвни в тази ситуация", каза Ердоган.

Президентът на Турция е убеден, че "ислямският свят няма да позволи този ден да стане денят на загубването на Йерусалим". "Ние с цялата си решимост ще продължим да бъдем до нашите палестински братя. Имам намерение да проведа разговори с редица световни лидери, включително с господин (президента на Палестина) Махмуд Абас и генералния секретар на ООН Антонио Гутериш", добави той.

Палестинският президент Махмуд Аббас осъди израелските "кланета" в ивицата Газа. Абас обяви тридневен траур и заяви, че "САЩ вече не са медиатор в Близкия изток", а новото посолство е равносилно на "нова американска крепост" в Йерусалим.

Франция, Великобритания, Турция, ООН и ЕС разкритикуваха действията на Израел, както и решението на САЩ да премести посолството си.

Ръководителят на външната политика на ЕС Федерика Могерини призова за възможно "най-голяма въздържаност". "Десетки палестинци, включително деца, са били убити, а стотици са ранени от израелски огън по време на масови протести в близост до оградата на границата. Очакваме всички да действат с най-голяма въздържаност, за да избегнат по-нататъшни загуби на живот. Израел трябва да уважава правото на мирен протест и принципа на пропорционалност при използването на сила. "Хамас" и онези, които водят демонстрациите в Газа, трябва да гарантират, че те остават строго ненасилствени", каза Могерини в специално изявление.

Франция също осъди насилието в Газа и напомни, че Еманюел Макрон е предупредил до какви последици ще доведе преместването на американското посолство.

И Канада се оказа на страната на критикуващите - според канадския външен министър Кристия Фрийленд е "неизвинимо, че цивилни, журналисти и деца са сред жертвите".

Сирийското правителство също взе отношение и посочи, че вината за кръвопролитията в ивицата Газа е на администрацията на САЩ и нейните съюзници. В изявлението на Дамаск се подчертава, че Израел е устроил разправа над жителите на Газа благодарение на неограничената американска подкрепа.

В своя статия авторитетният британски вестник The Independent определи случилото се като най-кървавият ден в Газа от 2014 година насам. И добави, че трудно може да се говори за "реципрочна сила" от страна на Израел. Бройката на жертвите изглежда се подигра с думите на Доналд Тръмп, че преместването на американското посолство ще разблокира мирния процес в Близкия изток, заключи британската медия на фона на изявление на "Хамас", че протестите ще продължат.

На страната на Израел - само САЩ


Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху защити използването на сила на Ивицата Газа. "Всяка страна има правото да защитава границите си", написа Нетаняху в Twitter.

"Терористичната организация "Хамас" заяви намерението си да унищожи Израел и изпрати хиляди да разрушат оградата ни на границата в опит да постигнат това. Ние ще продължим да действаме така, че да осигурим безопасността и сигурността на страната ни и гражданите ѝ", пише още в поста на Нетаняху. Той добави, че армията, спецслужбите и полицията на Израел са в състояние на повишена готовност.

Белият дом вмени на "Хамас" "отговорността" за убитите от израелската армия. "Отговорността за трагичните смъртни случаи лежи изцяло върху "Хамас", заяви Радж Шах - заместникът на говорителя на изпълнителната власт в САЩ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес