59 души загинаха след като вчера (14 май) официално беше открито новото американско посолство в Йерусалим. След загиналите има и 8-месечно бебе, както и още 7 деца под 16-годишна възраст, по данни на палестинското министерство на здравеопазването.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Въпреки кървавия ден, САЩ блокираха приемането на комюнике за резолюция от Съвета за сигурност (СС) на ООН, съдържащо призив да се проведе независимо разследване на събитията в ивицата Газа, предаде АФП като се позова на дипломатически източници.
Според проектотекста на проекта "СС на ООН изразява възмущението си и скърби във връзка с гибелта на палестински цивилни, осъществяващи правото си на мирна демонстрация", както и "призовава за независимо и прозрачно разследване" на събитията, при които израелските сили откриха огън по палестинците. Освен загиналите 59 души, пострадаха над 2 хиляди, припомня БГНЕС.
През последните седмици палестинската делегация многократно се обръщаше към Съвета за сигурност на ООН с молба да се намеси в ситуацията, но досега извънредни срещи във връзка със ставащото в региона не бяха проведени.
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците
Обвинения към Израел
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Началникът на генщаба на Израел пое отговорност за 7 октомври и подаде оставка
Най-сериозна реакция спрямо Израел показа Турция. Югоизточните ни съседи извикаха за консултации посланиците си в Израел и САЩ във връзка със сблъсъците между палестинци и израелската армия. Анкара обяви тридневен траур за загиналите.
Очакваните протести срещу преместването на американското посолство в Израел в Йерусалим предизвикаха кървав отговор от силите за сигурност на Израел. В началото протестите започнаха мирно, но малка група хора започнаха да хвърлят камъни по загражденията на границата с Израел. Последва ответен огън от страна на израелски снайперисти. При него загинаха над 50 души, от които 8 са деца под 16-годишна възраст. Израел и САЩ обвиниха "Хамас" за организирано нападение на границата на Израел.
Още: Сирийското пристанище Тартус прекратява договора си за инвестиции с Москва
Още: Бедствие в Индонезия: Свлачище уби 16 души (ВИДЕО)
Турският президент Реджеп Ердоган обаче видя нещата в друга светлина. Той нарече "геноцид" действията на Израел срещу палестинците в ивицата Газа. "Осъждам този геноцид (...) Израел е терористична държава. Ние осъждаме тези, които останаха безмълвни в тази ситуация", каза Ердоган.
Президентът на Турция е убеден, че "ислямският свят няма да позволи този ден да стане денят на загубването на Йерусалим". "Ние с цялата си решимост ще продължим да бъдем до нашите палестински братя. Имам намерение да проведа разговори с редица световни лидери, включително с господин (президента на Палестина) Махмуд Абас и генералния секретар на ООН Антонио Гутериш", добави той.
Палестинският президент Махмуд Аббас осъди израелските "кланета" в ивицата Газа. Абас обяви тридневен траур и заяви, че "САЩ вече не са медиатор в Близкия изток", а новото посолство е равносилно на "нова американска крепост" в Йерусалим.
Франция, Великобритания, Турция, ООН и ЕС разкритикуваха действията на Израел, както и решението на САЩ да премести посолството си.
Ръководителят на външната политика на ЕС Федерика Могерини призова за възможно "най-голяма въздържаност". "Десетки палестинци, включително деца, са били убити, а стотици са ранени от израелски огън по време на масови протести в близост до оградата на границата. Очакваме всички да действат с най-голяма въздържаност, за да избегнат по-нататъшни загуби на живот. Израел трябва да уважава правото на мирен протест и принципа на пропорционалност при използването на сила. "Хамас" и онези, които водят демонстрациите в Газа, трябва да гарантират, че те остават строго ненасилствени", каза Могерини в специално изявление.
Франция също осъди насилието в Газа и напомни, че Еманюел Макрон е предупредил до какви последици ще доведе преместването на американското посолство.
И Канада се оказа на страната на критикуващите - според канадския външен министър Кристия Фрийленд е "неизвинимо, че цивилни, журналисти и деца са сред жертвите".
Сирийското правителство също взе отношение и посочи, че вината за кръвопролитията в ивицата Газа е на администрацията на САЩ и нейните съюзници. В изявлението на Дамаск се подчертава, че Израел е устроил разправа над жителите на Газа благодарение на неограничената американска подкрепа.
В своя статия авторитетният британски вестник The Independent определи случилото се като най-кървавият ден в Газа от 2014 година насам. И добави, че трудно може да се говори за "реципрочна сила" от страна на Израел. Бройката на жертвите изглежда се подигра с думите на Доналд Тръмп, че преместването на американското посолство ще разблокира мирния процес в Близкия изток, заключи британската медия на фона на изявление на "Хамас", че протестите ще продължат.
На страната на Израел - само САЩ
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху защити използването на сила на Ивицата Газа. "Всяка страна има правото да защитава границите си", написа Нетаняху в Twitter.
"Терористичната организация "Хамас" заяви намерението си да унищожи Израел и изпрати хиляди да разрушат оградата ни на границата в опит да постигнат това. Ние ще продължим да действаме така, че да осигурим безопасността и сигурността на страната ни и гражданите ѝ", пише още в поста на Нетаняху. Той добави, че армията, спецслужбите и полицията на Израел са в състояние на повишена готовност.
Белият дом вмени на "Хамас" "отговорността" за убитите от израелската армия. "Отговорността за трагичните смъртни случаи лежи изцяло върху "Хамас", заяви Радж Шах - заместникът на говорителя на изпълнителната власт в САЩ.