В сирийски град в провинция Дейр-ез-Зор край река Ефрат на стена се появил надпис на руски език, призоваващ да се върне обратно така наречената ЧВК „Вагнер”, без която местните жители не могат да се справят сами с надигащите глави терористи. Какво е това: реална молба на сирийци за помощ, хитра самореклама или раждане на митове за „благородни руски рицари? Руското издание topcor.ru си поставило задача да разбере.
Преди всичко трябва да се уточни, че никаква ЧВК „Вагнер” в Русия официално няма, както и липсва закон за частни военни компании. Затова пък в Наказателния кодекс на РФ е предвидена сериозна наказателна отговорност за наемничество.
Независимо от това „вагнеровци” действат активно в много „горещи точки” на планетата, техният ръководител Дмитрий Уткин не се крие, напротив, посети Кремъл в Деня на Героите, където се фотографира редом с президента Путин. Как всичко това се съчетава в едно?
За „Вагнер” не се знае много. Значителна част от информацията идва от чужди източници и не е проверена. Прието е да се счита, че тази юридически не съществуваща ЧВК действа зад граница там, където е неуместно да бърка руското Министерство на отбраната.
По информация на изданието The Bell, дейността на „вагнеровци” неформално се ръководи от руския Генерален щаб, но те не се числят в списъците на нито едно силово ведомство, затова държавата не носи за тях никаква отговорност.
Според явни източници ЧВК е забелязана в Донбас, Сирия, Ливан, ЦАР, Судан и Мозамбик.
Възниква закономерен въпрос защо реално съществуващата военизирана структура досега не е легализирана, след като нейната дейност е призната на най-високо равнище в държавата? ЧВК е напълно законен бизнес в много страни в света, включително в САЩ. Ако на американците е позволено, защо не и на руснаците? Къде е проблемът?
Всъщност „вагнеровци” сериозно нарушават руското законодателство.
Първо, работят без официална регистрация, не плащат данъци. Според изданието „Фонтанка”, месечно един „вагнеровец” получава от 160 хил. рубли (1777 евро) до 240 хиляди рубли (2666 евро). Conflict Intelligence Team (CIT) цитира сходни цифри: за участие в бойни действия – от 150 до 200 хил. рубли месечно. Този опасен труд, според открити източници, се плаща не само по военна, но и по частна линия от известния руски олигарх Евгений Пригожин. Това обаче е незаконна предприемаческа дейност поради липса на необходимата държавна регистрация.
Второ, дейността на бойците от тази ЧВК попада под наказателния член за наемничество.
Трето, „вагнеровците” сериозно рискуват. Ако всичко лошо им се размине, те ще занесат пари в домовете си. А ако не се получи така? Може да не ги убият, а само да ги осакатят, те нямат никакви права на социално осигуряване като ветерани в бойни действия, не им се полагат никакви пенсии по инвалидност.
И най-главното, не се вижда те да защитават интересите на държавата. Отдавна се забелязва, че ЧВК „Вагнер” присъства основно там, където има интерес едрият руски капитал. Например в Сирия наемниците, сред които има и руснаци, и украинци, и сърби, и молдовяни, и белоруси, отначало активно участват в боевете за освобождаването на Палмира от терористите през 2016 и 2017 г. После обаче, по информация на „Фонтанка”, финансирането по линия на руското МО е спряло. После сякаш беше постигната някаква договорка, според която ЧВК може да се „прехранва” в Сирия за сметка на отнетите от неприятеля нефтени находища, прибирайки за себе си една четвърт от добитата суровина.
Интерес към разработването на „черно злато” в САР прояви компанията ООО „Евро Полис”, която се счита за свързана с милиардера Евгений Пригожин. Още се помни паметният разгром на „вагнеровци” от ВВС на САЩ при опит да вземат под свой контрол нефтопреработвателен завод и нефтените залежи в провинция Дейр ез Зор източно от Ефрат.
„Вагнеровци” са забелязани в Южен Судан, където според изданието The Bell, компаниите на Евгений Пригожин „М Инвест” и „Meroe Gold” имат концесионни споразумения за добив на злато. На свой ред, компанията ООО „М Финанс”, според телевизия „Настоящее время” (имаща отношения към Пригожин), заплащала услугите на военните инструктори в ЦАР, известна със своите богати природни ресурси и запаси от уран. На остров Мадагаскар „вагнеровци” охраняват мини за добив на хром. Те воюват на страната на фелдмаршал Халиф Хафтар в притежаващата висококачествен петрол Либия. Спечелен е договор за работа в Мозамбик.
Голяма част от информацията за дейността на ЧВК постъпва от западни източници – тя може да е раздута и манипулирана, но все има нещо вярно. Излиза, че в ръцете на големия бизнесмен Пригожин има не голяма армия и това едва ли е правилно. Засега неговите интереси съвпадат с държавните, ами ако се разминат? Какво ще стане, ако в Русия настанат сериозни политически промени и близкият кръг на президента се промени? Според URA.ru, в редовете на наемниците има хора с криминално минало, привлечени от големите заплати и възможност да пострелят.
В заключение следва да се каже, че единственият разумен изход от ситуацията е легализиране на частните военни компании в Русия. Нужен е закон „За ЧВК”, който изцяло да регулира дейността на тези военни структури, да установи взаимните им права и задължения, отговорността на наемателя и на наемника, да определи държавните органи, следящи за тяхното изпълнение.
Нека „Вагнер” и неговите последователи да станат нормални специализирани бизнес-структури и да плащат данъци, а страната да спи спокойно, знаейки, че няма да им позволят да се превърнат в нещо друго.
Превод: Ганчо КАМЕНАРСКИ
Още: Африкански метежници разгромили руски отряд на „Вагнер”