Хуманитарната ситуация в Ивицата Газа, където Израел води война срещу терористичната групировка "Хамас", "не може да бъде по-лоша". Това заяви топ дипломатът на Европейския съюз Жозеп Борел.
"Оттук нататък няма да говоря за мирен процес, а искам процес на решаване на проблема с две държави", каза Борел пред журналисти преди срещата на външните министри на ЕС, цитиран от The Times of Israel.
Мир и две държави
Той има предвид създаване на палестинска държава - нещо, за което израелският премиер Бенямин Нетаняху е против, но все пак не изключи такава възможност в разговор с американския президент Джо Байдън.
Борел иска да се проучат основните причини, които пречат решението за две държави - Израел и Палестина - да бъде осъществено.
Още: Арабските страни имат план за мир в Газа и за бъдеща държава на палестинците
В документ от 12 точки, който Борел е подготвил за срещата, той предупреждава, че мирният процес е наложителен и спешен. "При липсата на мирен процес за постигане на решението за две държави всеки механизъм за управление и сигурност, установен в Газа или другаде, ще се възприема като продължение на окупацията и отричане на палестинските права и следователно ще създаде допълнителни рискове за сигурността", смята топ дипломатът на блока.
Още: ЕП атакува Израел - иска край на войната, но при две условия
Снимка: Getty Images
ЕС кани Израел, Египет и Йордания на среща на външните министри
Ръководителят на външната политика на ЕС съобщи че новият министър на външните работи на Израел - Израел Кац - ще присъства на срещата на външните министри в Брюксел днес (22 януари). Там ще са и министрите на Йордания и Египет, както и генералният секретар на арабските държави, съобщи британският вестник The Guardian, цитиран от БГНЕС.
Още: Бъдещето на Ивицата Газа: Каква игра играят страните от Персийския залив?
Хуманитарната криза в Ивицата Газа
"Хуманитарната ситуация в Газа не би могла да бъде по-лоша. Тя не може да бъде по-лоша. Няма думи, с които да се обясни какво е положението, като стотици хиляди хора са без нищо - без подслон, без храна, без лекарства и под бомбите", съобщи Борел.
"И всеки ден има голям брой убити цивилни хора. Много министри са казвали, че те са "твърде много". Е, въпросът е: колко е "твърде много"? Какво означава "твърде много"? Твърде много ли са 25 000 души? Докога ще продължава това?", добави топ дипломатът на ЕС.
Още: Над 25 000 палестинци са убити от началото на войната в Газа
Той ще е домакин на шестчасови разговори между външните министри на ЕС, за да се опита да постигне мирно решение в Близкия изток, както и да съживи подкрепата за Украйна, включително обсъждане на фонд за подкрепа на мира в размер на 20 млрд. евро през следващите четири години: Повече милиарди от ЕС: Нов план за военна помощ за Украйна