Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бизнес лидерите в Европа очакват отношенията с Китай да се влошат

29 май 2024, 11:33 часа • 1892 прочитания

Мнозинството от главните изпълнителни директори на европейските компании смятат, че отношенията между Европа и Китай ще се влошат през следващите 3 години. Според тях, най-сериозните области на търкания са свързани със стратегията на ЕС за намаляване на риска и близките връзки на Пекин с Москва, предава Reuters, цитирайки резултати от последно проучване.

Изследване на Европейската кръгла маса за индустрията (ERT), която включва изпълнителни директори и председатели на големи европейски компании като ASML и Unilever, установи, че 54% от анкетираните бизнес лидери вярват, че отношенията между ЕС и Китай ще се влошат, като едва 7% виждат подобрени

ЕС е най-големият пазар експортен пазар на китайски стоки, а Китай е третият по големина пазар за стоки, произведени в ЕС.

ОЩЕ: Китайската икономика поднесе изненада в началото на 2024 г.

В проучването на ERT, публикувано в сряда, базираните в Китай изпълнителни директори на западни мултинационални компании са по-оптимистични от колегите си в Европа, като броят на очакващите да няма промяна надвишава тези, които виждат влошаване на връзките.

Снимка: iStock

И двете групи обаче виждат намаляването на риска – стратегията на ЕС за намаляване на зависимостта си от Китай, особено за критични минерали и технологии, като най-важна точка на търкания.

Главните изпълнителни директори, особено базираните в Китай, също гледат „новата ера“ на партньорство между Пекин и Москва като друг ключов риск.

Отношенията на Китай със САЩ, както и китайският индустриален свръхкапацитет се разглеждат като други ключови области на бъдещи противоречия за връзките между ЕС и Китай.

ОЩЕ: Усилията за пълно икономическо отделяне на Китай са "трудни, ако не и невъзможни"

Проучването също установи, че бизнес нагласите на европейските изпълнителни директори и председатели на компании се намират в най-високите нива от май 2022 г. Въпреки това, повишеният оптимизъм е свързан главно с икономическите и бизнес перспективи извън Европа, а не на Стария контитент.

Главните изпълнителни директори вярват, че новото ръководство на ЕС, което ще се появи след изборите за Европейски парламент на 6-9 юни, ще има най-голямо положително въздействие върху икономическите перспективи на Европа чрез опростяване на регулациите и чрез завършване на процеса по изграждане на единния пазар на ЕС.

Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес