Раждаемостта в Китай миналата година отбеляза най-високия си ръст от 2000 г. насам, въпреки спада на броя на жените в детеродна възраст, сочат официалните данни.
Ръстът е пряк резултат от отмяната на политиката за едно дете миналата година.
През 2016 г. е имало 18,46 млн. раждания - увеличение с 11,5% в сравнение с 2015 г.
Над 45% от бебетата, родени през 2016 г., са имали един или двама по-големи братя/сестри.
"Въпреки че жените в детеродна възраст са спаднали като брой с около 5 млн., ражданията се увеличиха значително, което показва, че държавната политика за семейно планиране дойде в крайно правилен момент и е крайно ефективна", заяви Янг Уенжанг от Националната комисия за здравно и семейно планиране.
До 2020 г. властите очакват между 17 и 20 млн. раждания всяка година. До 2050 г. пък в страната трябва да има 30 млн. души в работоспособна възраст в повече.
Властите в Китай възпроеха политиката за едно дете като инструмента за намаляване на населението, бедността и екологичните проблеми, пише BBC.
1,5 млн. бебета повече е много по всички стандарти. Истината обаче е, че това не е достатъчно.
Политиката за едно дете, налагана чрез масови стерилизации и насилствени аборти, беше не просто брутална, но и безполезна. Когато бе въведена, раждаемостта вече беше започнала да бележи спад. Това, което тази политика направи, беше да повлияе на фертилността и в момента Китай губи по около 5 млн. души годишно от работната си сила и това ще продължи още много години.
Политиката за две деца ще има ограничен ефект, но показва още веднъж неистовата нужда на китайския комунистически режим да контролира едно от най-основните човешки права.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище