Аун Сан Су Чи отрече над малцинствения народ рохинджа в Мианмар да се извършва етническо прочистване, въпреки стотиците свидетелства за това.
Още: Ден на траур в Турция след пожара в хотел в ски курорт
В интервю за BBC носителката на Нобелова награда и де факто лидер на страната заявява в провинцията Ракшине, където предимно живеят рохинджите, има "проблеми", но че етническо прочистване е "твърде силен" израз за случващото се.
"Там има много враждебност - дори мюсюлмани избиват мюсюлмани, ако мислят, че така сътрудничат на властите", заявява тя. "Не е въпрос на етническо прочистване, а просто разделение между хората, което се опитваме да преодолеем."
Рохинджите са мюсюлманско малцинство, което е подложено на гонения и дискриминация от военните и властите в Мианмар. Има данни за ститици убийства, изнасилвания и мъчения на рохиджи. В последните месеци близо 70 000 от представителите на малцинството са избягали в Бангладеш. Миналият месец ООН започна разследване в Мианмар.
Още: Земетресение разлюля Турция
Още: Нападение в Тел Авив с нож, има ранени (ВИДЕО)
Мълчанието на Аун Сан Су Чи по темата ѝ навлече остри критики. То заплашва да разруши имиджа ѝ на символ на борбата за справедливост. Припомняме, че тя получи Нобелова награда за мир след многогодишна съпротива срещу военната хунта в Мианмар.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Операцията на Израел в Западния бряг: Гутереш призова за „максимална сдържаност“
Още: Надежда за Путин да си прибере остатъците от оръжието от Тартус. Тръмп натисна срещу палестинците