Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Армията на Асад се оттегли от Хомс, Русия призова гражданите си да напуснат Сирия (ВИДЕО)

06 декември 2024, 16:02 часа • 1186 прочитания

Сирийската арабска армия на диктатора Башар Асад обяви, цитирана от AFP, че се изтегля от ключовия град Хомс - административен център на едноименната провинция и важен транспортен възел, свързващ най-гъстонаселените региони на страната.

Още: Япония се похвали с приет рекорден бюджет за отбрана и помощи

Още: Главният прокурор на Израел започна разследване срещу съпругата на Нетаняху

Още: Нов ред минимум в региона: Накъде отива войната в Сирия. Иран губи много (ВИДЕО)

Още: Разруха и хуманитарна катастрофа: 2024 г. за Близкия изток през погледа на Мохамед Халаф (ВИДЕО)

Още: Разбилият се в Казахстан самолет е бил свален от руска ракета: Световни агенции

Припомняме, че бунтовниците, водени основно от "Хаят Тахрир аш-Шам" (свързани в миналото с Ал-Кайда, сега има противоречива информация дали окончателно са скъсали с организацията), вчера превзеха Хама на север, а тази сутрин вече бяха достигнали пред портите на Хомс, без режимът да им окаже някаква съпротива. Армията на Асад е подкрепяна от Русия и Иран, а в коалицията от бунтовнически сили влиза още Сирийската национална армия, поддържана от Турция. Опозицията тръгна от крепостта си Идлиб в Северозападна Сирия и за няколко дни превзе широк район на юг и на изток, поемайки контрола над Алепо.

Защо Хомс е важен и колко далеч е от заветната цел - столицата Дамаск, припомнете си: Сирийските бунтовници стигнаха до ключовия град Хомс, обещаха властта да е "на народа" (ВИДЕО).

Още: Сирия: привърженици на диктатора Асад се бунтуват

Още: Турция понижи лихвения си процент до 47,5%

Един от водещите командири на "Хаят Тахрир аш-Шам" (ХТШ) Хасан Абдулхани заяви, че препоръчва на режима на Асад, "за да спести време, да се оттегли от Дамаск", а направо и от Сирия. С превземане на Хомс от страна на ХТШ ще се стигне до откъсване на крайбрежните средиземноморски градове Тартус и Латакия от столицата Дамаск. И в двата града Русия има ключови военни бази - военноморска в Тартус и военновъздушната "Хмеймим" в Латакия.

Още: Войната Русия-Украйна, пренесена в Сирия: Любопитни детайли от Руслан Трад (ВИДЕО)

Напрежение в Дамаск, Асад може да напусне страната?

Всичко това доведе до паника сред сирийския режим, чиято крепост е столицата Дамаск. Твърди се, че днес е станала експлозия до основната сграда на държавното радио и телевизия в града. Все още няма допълнителни подробности какво точно се е случило - неофициалната информация е за атака с дрон. Разпространяват се и данни, че университетите са затворени.

Над Дамаск, близо до президентския дворец на Асад, бяха забелязани дронове, които противовъздушната отбрана се опитва да свали - това се вижда на видеокадри от мястото.

Междувременно протурският източник Clash Report съобщи, цитирайки регионални източници, че по време на планираната среща в Доха, ако Русия и Турция постигнат споразумение, то Асад, семейството му и някои служители на партията му "Баас" може да напуснат страната. Очаква се Русия да предложи имена на Турция за преходен процес без Башар Асад. Турският президент Реджеп Ердоган пък заяви, че страната му е "протегнала ръка" към Асад, за да седнат на масата на преговори и да говорят за бъдещето на Сирия, но Анкара не е получила "положителен отговор".

Русия призова гражданите си да напуснат Сирия

Русия, която е твърд поддръжник на режима, последва Китай и Беларус в призива собствените им граждани в Сирия да напуснат страната.

„Предвид усложнената военнополитическа ситуация в Сирия посолството на Русия в Дамаск напомня на руските граждани, пребиваващи в Сирия, за възможността да напуснат страната с търговски полети през действащи летища. Посолството и консулският отдел продължават да работят в обичайния си режим", гласи съобщението.

На този фон, военният кореспондент на "Комсомолская правда" Александър (Саша) Коц признава в Телеграм, че Русия не може да помогне на Асад с нищо извън въздушни удари, а това няма да е достатъчно без пехота. Той вече се страхува за руската военна база в Тартус, както и за руските военни в Латакия.

Още: Какво става с мощта на Русия по южния фланг на НАТО, ако бунтовниците в Сирия свалят Асад? (ВИДЕО)

В Южна Сирия също е напечено

Изглежда, че режимът има проблеми не само на север от Дамаск, но и на юг от столицата - точно по границата с Йордания. Там е провинция Дераа, където се активизираха местни формирования. В град Ал-Хирак, в източната част на провинцията, те поеха пълния контрол над щаба на 52-а бригада след изтеглянето на силите на Сирийската арабска армия.

Йордания и Ливан затвориха всички гранични пунктове със Сирия. Местните фракции са овладели пунктовете по границата с Йордания.

Твърди се, че бунтовниците на юг са пленили част от силите на Асад.

Сирийските опозиционни сили са превзели Ал-Найма, близките военни бази на режима, Ладжат и Ал-Мазраа в провинция Дераа.

Кюрдските бойци също удрят по режима

Що се отнася до боевете около Дейр ез-Зор, в която провинция е границата между контролирания от Асад район и овладяната площ през годините от Сирийските демократични сили, режимът също има големи проблеми и се изтегля. Сирийските демократични сили са подкрепяни от САЩ и в състава им влизат предимно кюрдски бойци. Това ги прави врагове на Турция, защото Анкара ги счита за Кюрдската работническа партия (ПКК), обявена от страната за терористична организация.

Силите на Асад сега се изтеглят от град Ал-Маядин, намиращ се източно от Дейр ез-Зор. Това означава, че Сирийските демократични сили са пресекли река Ефрат.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес