Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Арестуват турски журналисти заради репортажи за земетресението

25 февруари 2023, 07:16 часа • 3467 прочитания

Журналистът на свободна практика Мир Али Кочер е близо до епицентъра на смъртоносните земетресения в Турция. Той споделя историите на оцелелите и спасителите в Twitter и сега е разследван по подозрение в разпространение на "фалшиви новини" и може да бъде осъден на до три години затвор.

Той е един от най-малко четиримата журналисти, разследвани за отразяване или коментиране на земетресението.

Групи за защита на свободата на печата твърдят, че десетки други са били задържани, тормозени или възпрепятствани да правят репортажи.

Най-малко 50 000 души са загинали при земетресенията в Турция и Сирия.

Турските власти не са коментирали задържанията.

В нощта на земетресението г-н Кочер, който е кюрд и сътрудничи на новинарски сайтове, подкрепящи опозицията, като Bianet и Duvar, пуши на балкона си в югоизточния град Диарбекир, когато двете му кучета внезапно започват да лаят.

По-късно той си спомня как те са лаели точно така през 2020 г., секунди преди по-слабо земетресение да удари Източна Турция.

"Почувствах, че се треса. Усетих, че къщата се тресе, усетих, че телевизорът се тресе", разказва Кочер. Той се скрил под масата за хранене заедно с кучетата и след това се втурнал навън.

Кочер напуска Диарбекир и заминава за град Газиантеп. Той е шокиран от сцените на разрушения и жертвите, които издържат на ниски температури в градовете, разположени близо до епицентъра на земетресението. Кочер е трогнат от притока на доброволци и спасителни екипи, идващи от Западна Турция, и споделя техните истории в Twitter. Някои от оцелелите му споделят, че не са получавали помощ в продължение на дни. Подобни оплаквания бяха цитирани във всички проопозиционни медии.

Посещавайки засегнатите от земетресението райони, президентът Реджеп Тайип Ердоган заяви на хората, че ще възстанови градовете им. Но той също така предупреди, че разпространяващите "фалшиви новини" и "предизвикващите социален хаос" ще бъдат преследвани, наричайки ги "провокатори".

Кочер разказа пред Би Би Си, че докато е правил репортаж от региона, засегнат от земетресението, полицията в Диарбекир е оставила бележка в апартамента му, в която му е нареждала да посети полицейския участък и да даде показания.

В участъка му казали, че е разследван по силата на наскоро въведения закон за дезинформацията. Той казва, че полицията го е разпитвала за репортажите му от епицентъра на земетресението и го е обвинила в разпространяване на невярна информация.

Новият закон на Турция беше приет през октомври. Той криминализира публичното разпространение на дезинформация и дава на държавата много по-широки правомощия да контролира новинарските сайтове и социалните медии.

Венецианската комисия, юридическият надзорник към Съвета на Европа, заяви, че законът ще попречи на свободата на изразяване.

Опозиционните партии го наричат "закон за цензурата". Кочер настоява, че е бил изряден в работата си и е интервюирал всички страни - от оцелелите до полицията, жандармерията и спасителите. "Не съм споделял информация без задълбочено проучване и анализ", казва той.

Организацията "Репортери без граници" (RSF) нарича разследването срещу него "абсурдно" и призовава властите да го прекратят.

Броят на другите разследвани журналисти не е ясен. Във вторник полицията съобщи, че е задържала 134 души заради "провокативни публикации" и е арестувала 25 от тях, но самоличността им не беше разкрита, пише БГНЕС. 

ОЩЕ: Над 42 000 са жертвите на земетресенията в южната част на Турция

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес