Турският министър на външните работи Хакан Фидан заяви, че правителството на Сирия е рухнало, след като водените от ислямисти бунтовници обявиха, че са превзели Дамаск и са свалили президента Башар Асад след 5 десетилетия управление на партията Баас, предаде АФП.
Руското МВнР: Москва не е участвала в преговорите в Сирия
От едни ръце в други
Първият дипломат на Турция говори в Катар, след като съботните срещи с руските и иранските му колеги по въпросите на Сирия бяха объркани от светкавичното настъпление на бунтовниците, при което те навлязоха в Дамаск. „Режимът на Асад се срина и контролът над страната преминава от едни ръце в други“, заяви Фидан на Форума за международен политически диалог в Доха и добави, че Асад „вероятно е извън Сирия“, когато беше попитан за местонахождението му. „Това не се е случило за една нощ. През последните 13 години страната е в смут“, добави Фидан, визирайки продължителната гражданска война, започнала с репресиите на Асад срещу демократичните протести през 2011 г. Турция, без да участва пряко, подкрепя различни бунтовнически движения и гледа благосклонно на бързото настъпление в Сирия, предаде БГНЕС.
Анкара е в контакт с бунтовниците
Фидан заяви, че Анкара е в контакт с бунтовниците в Сирия, за да гарантира, че войнстващата групировка „Ислямска държава“ и ПКК - Кюрдската работническа партия, която е забранена в Турция, не могат да се разширят във вакуума на сигурността, „възползвайки се от ситуацията“. Припомняме, че Анкара подкрепя Сирийската национална (свободна) армия (СНА), а тя вече влезе в Манбидж - крепостта на кюрдите, където Турция вижда ПКК, но стои и въпросът с подкрепяните от САЩ Сирийски демократични сили (СДС). Има информация, че СДС и СНА вече водят боеве:
Turkish Defense Minister Yaşar Güler's answer to a question about the Free Syrian Army 1 month ago:
— Clash Report (@clashreport) December 8, 2024
Army that you call the Free Syrian Army will be the army of the Syrian Republic. pic.twitter.com/rBPJTnRAYd
Турция, Иран и Русия са партньори от 2017 г. насам в т.нар. процес от Астана, който се стреми да сложи край на гражданската война в Сирия, започнала през 2011 г. Москва и Техеран предложиха военна подкрепа, за да помогнат на силите на Асад да удържат бунтовниците. Въпреки многократните нарушения, споразумението за прекратяване на огъня от 2020 г., сключено с посредничеството на Русия и Турция, до голяма степен замрази конфликта за няколко години, но то беше разрушено от шоковата офанзива, започнала в края на миналия месец.
Плавен преход
Фидан заяви, че международните и регионалните участници трябва да осигурят плавен преход от правителството на Асад. Той заяви, че новата администрация не трябва да „представлява заплаха за съседите си, напротив, новата Сирия ще се справи със съществуващите проблеми, ще премахне заплахите“. Турция има 900-километрова обща граница със Сирия и е домакин на близо 3 милиона сирийски бежанци. Фидан заяви, че след падането на правителството на Асад „милиони сирийци, които са били принудени да напуснат домовете си, могат да се завърнат в земята си“, като добави, че е „време да се обединим и да възстановим страната“.
Още: Германия призова да не се допусне радикални лица да дойдат на власт в Сирия