Повече от 8 години след ядрената авария във Фукушима, японският съд ще се произнесе по единственото криминално дело за най-тежкото ядрено бедствие от десетилетия.
Още: Хеликоптер се вряза в болница в Турция, има жертви (ВИДЕО)
Още: Израелски удари в Газа, поразено е училище
Трима бивши шефове от ТЕРСО, фирмата-оператор на АЕЦ Фукушима, са застрашени с до пет години затвор, ако бъдат признати за виновни за немарливост по време на изпълнение на служебните си задължения, довели до смърт и наранявания, съобщи AFP.
Това са единствените трима души, срещу които бяха повдигнати обвинения веднага след бедствието, предизвикано от цунами вследствие на земетресение през март 2011 година.
Тримата директори са обвинени, че не са предприели действия, въпреки че са имали информация за рисковете при мощно цунами. Те твърдят, че данните, които са имали по това време, не са били благонадеждни, предаде БГНЕС.
Още: Южна Корея изстреля трети шпионски сателит (ВИДЕО)
Още: Ново силно земетресение удари Вануату
Процесът е сложен – прокурорите два пъти отказаха да продължат със случая, като цитираха недостатъчно доказателства и малки шансове за присъда. Но през 2015 година, комисия от обикновени граждани постанови, че тримата трябва да бъдат съдени, с което прокуратурата беше задължена да продължи с процеса.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Новата власт в Сирия назначи министър на външните работи
Още: Десетки ранени при удар на хутите в близост до Тел Авив
Няма официални жертви при ядрената авария във Фукушима, въпреки че предизвикалото я цунами отне живота на повече от 18 500 души. Обвиненията срещу тримата са тясно свързани със случая на 40 пациенти в болница, които е трябвало да бъдат евакуирани след аварията.
Прокуратурата представи като доказателство записи от срещи между тримата обвиняеми и експерти за последиците върху АЕЦ Фукушима при евентуално силно земетресение. Била е представена оценка, че цунами с височина на вълната над 10 метра може да доведе до прекъсване на електричеството и голяма авария в централата.
Вътрешно проучване на ТЕРСО, базирано на правителствен доклад прави заключението, че вълна до 15.7 метра може да удари централата при земетресение с магнитуд 8.3 по Рихтер.
Още: Ердоган: Време да изкореним ИД и кюрдските бойци в Сирия
Още: Двама турски журналисти загинаха в Северна Сирия
В случая земетресението на 11 март 2011 година със сила 9.0 по Рихтер, вълните са били високи 14 метра и те са помели охладителните системи на реактора.
Тримата обвиняеми се извиниха и твърдят, че е нямало как да предвидят такова бедствие въпреки информацията, която са разполагали преди това.