13 години от земетресението, цунамито и ядрената криза във Фукушима броят на жертвите на бедствието са хиляди, предава bTV. Бедствието засяга североизточните райони на страната и предизвиква най-тежкото ядрено бедствие в света след аварията в „Чернобил“ през 1986г. Унищожителното земетресение е със сила 9 по Рихтер.
Още: Австралия изпраща спасителни екипи след силното земетресение във Вануату (ВИДЕА)
Въпреки възстановяването на засегнатите райони през последните години, близо 29 000 души все още не могат да се приберат в домовете си. Животът им все още не се е нормализирал. Усилията за почистване на ядрения комплекс „Фукушима“ пък ще продължи с десетилетия. Аварията е породена от земетресението и последвалото го цунами, ударило Япония на 11 март 2011г.
Още: Хиляди тонове мъртва риба при Япония: Заради АЕЦ Фукушима или причините са други? (ВИДЕО)
Правителството спира да организира възпоменателни церемонии
През 2022г. правителството спира да организира възпоменателни церемонии в Токио, а общините в засегнатите райони вече провеждат такива прояви в по-малък мащаб. Японският министър-председател Фумио Кишида присъства днес (11.03) на церемонията, организирана от префектура Фукушима.
Още: Талибаните аут от руския списък с терористи: Думата прокара нужния закон
Още: След дъжд - качулка: ЕС ще говори с новата власт в Сирия за закриване на руските бази
По последни данни на Националната полицейска агенция в Япония, публикувани в петък (8 март), броят на жертвите на бедствието е 15 900 души, а 2520 души все още са в неизвестност към края на февруари. По-голямата част от смъртните случаи и случаите на изчезнали лица са в префектурите Мияги, Фукушима и Ивате.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
По данни на Агенцията за възстановяване в страната към декември миналата година смъртните случаи, свързани с бедствието, като например от болести или предизвикани от стрес самоубийства, са били 3802.
Още: Японският премиер хапна храна от Фукушима (ВИДЕО)