Рекордните 12,4 милиона души в разкъсаната от войната Сирия се борят да намерят достатъчно храна, съобщи агенцията на ООН за храните, което бележи "тревожно" увеличение на нуждаещите се.
Числото означава, че "60 процента от сирийското население” сега не са сигурно какво и дали ще ядат, заяви Световната хранителна програма, чиято оценка се основава на оценка в края на 2020 г.
ООН отбелязва рязко увеличение от 9,3 милиона души, които са били в несигурно положение по отношение на храните през май миналата година.
"Все повече сирийци потъват по-дълбоко в глада, бедността и продоволствената несигурност ", заяви говорителят на WFP Джесика Лоусън пред Франс прес.
"Тревожно е, че основни храни вече са извън обсега на повечето семейства."
Почти десетгодишната война в Сирия опустоши икономиката и взриви инфлацията в страната.
В началото на 2021 г. цените на храните в цялата страна са били 33 пъти по-високи в сравнение с тези пет години преди войната, казват от WFP, цитирани от БГНЕС.
Страшната финансова криза в съседен Ливан допълнително засили икономическите проблеми. "
Икономическата ситуация в Сирия оказва огромен натиск върху семейства, на които не е останало нищо след години на конфликт и много от тях зависят изцяло от хуманитарна помощ, за да оцелеят", каза Лоусън.
Сирийският конфликт уби повече от 387 000 души и разсели още милиони от домовете им, откакто започна през 2011 г.