Хонконг е в състояние на размирици в продължение на няколко седмици поради новото изменение на законопроекта за екстрадицията, което предстои да се гласува на 12 юни. След като бъде одобрено, изменението ще позволи екстрадирането на бежанци към която и да е юрисдикция, с която Хонконг няма официални сделки, включително континентален Китай.
Още: Путин официално обяви, че талибаните не са терористи
Още: Ответен удар: Китай санкционира американски фирми заради военната подкрепа за Тайван
Лидерът на Хонконг заяви днес, че няма планове да оттегли спорния план за екстрадиране на китайския континент, ден след като огромни тълпи излязоха на протест в знак на противопоставяне на предложението, предаде AFP, предаде БГНЕС.
"Това е много важен законодателен акт, който ще спомогне за поддържането на правосъдието и ще гарантира, че Хонконг ще изпълни международните си задължения по отношение на трансгранични и транснационални престъпления", заяви изпълнителният директор Кари Лам.
Още: За 17 дни: Над 30 000 сирийци са се завърнали в Сирия от Турция
В неделя над 1 милион души излязоха по улиците, за да протестират срещу изменението, което, ако бъде одобрено, ще позволи прехвърлянето на бегълците към други юрисдикции. Полицията обаче заяви, че в марша са участвали само 240 000 души.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Йемен: Служител на ООН е ранен при израелските удари
Още: Иран арестува италианска журналистка и крие причината (СНИМКИ)
Регионът на Хонконг, който се радва на значителна автономия в Китай, с изключение на външната и отбранителната политика, няма същата правна система като континентален Китай.
Главният изпълнителен директор на Хонконг обаче, за коготото се смята, че има пропекинска позиция, предложи да се измени закона за екстрадицията. Промените ще позволят искания за екстрадиране от различни органи в континентален Китай, Тайван и Макао на заподозрени за престъпления като убийства и изнасилвания.
Още: Глас от Русия: След като маймуните на Кадиров свалиха самолета, по света ги е страх да летят до нас
Още: Осъдиха на смърт мъжа, убил 35 души, врязвайки се с кола в тях в Китай
Снимки: Getty Images/Guliver
След това исканията ще бъдат решавани за всеки отделен случай.
Представители на Хонконг заявиха, че съдилищата в Хонконг ще имат последната дума дали да предоставят такива искания за екстрадиция, а заподозрени, обвинени в политически и религиозни престъпления, няма да бъдат екстрадирани.
Критиците на законопроекта обаче смятат, че жителите на бившата британска колония ще станат жертва на дълбоко дефектната съдебна система на Китай и това ще доведе до по-нататъшна ерозия на съдебната независимост на града.
Правителството се опитва да успокои обществеността с някои отстъпки, включително обещавайки да предава само бегълци за престъпления, които имат максимални присъди от поне седем години.