Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Втори случай на безследно изчезнал вот в Асеновград

30 октомври 2019, 16:17 часа • 7340 прочитания

Втори случай на неотчетен вот в Асеновград. За това сигнализира 28-годишната асеновградчанка Ваня Маркова, предава кореспондентът на Actualno.com.

След като прочела разказа на Райна Георгиева, тя също проверила протокола, от избирателна секция №18, в която е гласувала. Оказало се, че на преференцията за определения човек и партия пишело „0”. Погледнала и в сумата на недействителните бюлетини, където било вписано същото число.

Ваня е образован и грамотен човек, докторант по химия. Също както Райна Георгиева, обяснява категорично, че е не възможно да е отбелязала друг номер. А ако беше излязла с химикала от квадратчето или пък друго - бюлетината й щеше да бъде в графата на недействителните гласове. Оказва се, че този вот е безследно изчезнал.

Липсващи са и още два гласа на възрастно семейство от Асеновград. Те не пожелаха да бъдат споменавани с имена, но със съжаление обясниха, че дни след провеждане на вота, са разбрали, че са допуснали грешка при попълване на бюлетините и реално би следвало да им се водят невалидни.

За конкретната партия обаче в същата секция №18 в протокола за избор на общински съвет не са вписани недействителни гласове. Така на практика техният вот също е безследно изчезнал. По своя случай Ваня Маркова вече уведомила с жалба Общинската избирателна комисия (ОИК) в Асеновград, както и Централната избирателна комисия (ЦИК) в София, прилагайки протоколите сканирани в печатен и писмен вид. Тя настоява да бъде отворен чувалът с бюлетините и да се извърши преброяване в нейно присъствие.

Пред Actualno.com момичето заяви, че ще търси правата си до последната инстанция. В готовност е дори да сезира президента на България Румен Радев за случващото се в Асеновград. Планира се още, заедно с Райна Георгиева и в случай на други потърпевши, да бъде иницииран и подготвен групов иск, за да се изясни по съдебен ред истината за ситуацията.

А ето как ние можем да проверим дали нашият вот е отчетен, или не, и какъв е редът да сигнализираме при установена нередност.

1. Влизаме в сайта на ОИК в съответния град.

2. Отиваме до секция „Резултати”. Натискаме върху нея и там ни излизат протоколите от всички секции по номера.

3. Търсим номера на избирателната секция, в която сме гласували, и натискаме върху числото й.

4. Появява се малко прозорче, което ни пита дали искаме да проверим избора за кмет, или този, за общински съветници. В случая на Ваня и Райна става въпрос за преференциален избор, т.е. търсим – номер на конкретен кандидат за съветник.

5. Проверяваме числата, като установяваме, че в конкретния казус на определените места е написано само „0”.

6. Разглеждаме и броят на недействителните бюлетини, който отново ни посочва, че няма такива от конкретната партия.

Ето така Ваня Маркова и Райна Георгиева разбрали, че гласът им е изчезнал безследно.

А каква е процедурата, ако и вие откриете подобна нередност? Подава се жалба до ОИК в съответната община с копие до ЦИК. В срок до 24 часа местната комисия следва да се произнесе с решение. Ако това не се случи, може да потърсите такова, именно от ЦИК. При вариант, че и от там не обърнат внимание, следващата стъпка е сигнал до президента Румен Радев, завеждане на дело в Административен съд и дори в Европейския съд по правата на човека.

Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес