Идея за създаването на шест тематични туристически маршрута из община Асеновград бяха представени от асеновградчанина Васил Караджов. Той смята, че водещата тема, на която може да отговарят различните дестинации, започва с поклоническите пътища. Всеки от маршрутите е заслужил своето име. Първият се нарича „Пътят към манастира“. Той започва от асеновградския квартал „Свети Георги“ - от площад „Каварджията“. „Изходната точка на всички маршрути е там, тъй като мястото е удобно за паркиране на автобуси или автомобили на туристи.“, вметна Васил Караджов.
Посоката на тази дестинация продължава към параклиса „Свети Свети Козма и Дамян“ - храм „Свети Георги“ - параклис „Свети Трифон“ - параклис „Свети Никола“ - местността „Юртите“ - храм „Свети Атанастий“ в село Бачково и приклюва при Бачковския манастир. Този маршрут дава възможност най-добре да се съчетаят посещението на културните обекти и запознаването с природните ресурси около тях. По живописна пътека се открива гледка към скалния феномен „Каменната бабичка“.
„Продължителността му е около четири часа. Той може да стане и двудневен с нощувка, тъй като минава през хижа „Момина сълза“, обясни асеновградчанинът. „Пътят на извора“ е вторият маршрут в проекта. Наречен е така, защото е създаден около извора „Топлица“. Преминава през църквата „Света Богородица Благовещение“ /Рибната/, параклис „Свети Никола“ и стига до параклис „Света Петка“. При благоприятно време може да се наблюдава величието на Стара Планина, както и Пловдив с неговите тепета. Третият маршрут се казва „Пътят на познанието“. Замислен е да преминава около енорията на църквата „Свети Георги“ в Асеновград. Според Караджов, тя остава в страни от туристическите потоци и почти не се посещава. В камбанарията й е монтиран първият градски часовник.
По този маршрут се намира параклис „Свети Свети Козма и Дамян“, където се смята, че е починал Паисий Хилендарски. Възрожденското училище „Свети Георги“ също е част от туристическата дестинация. То е първата строена по план училищна сграда в Асеновград. В този маршрут е включена и Налбантовата къща, която е била винарска изба в миналото. За по-подготвени туристи дистанцията може да бъде удължена до параклиса „Свети Трифон“ и Анатемата. Следващият маршрут е наречен „Пътят на родопската природа“. Той планира изкачване до Анатемата. Може да бъде свързан и с петия маршрут - „Пътят на реката“. Оказва се, че тя е една интерсна дестинация. „Ежедневно при хубаво и лошо време се посещава от много туристи. Интересни са вировете, познати на старите рибари. Всеки от мини водоемите в самата река притежава своята история.“, разказа Васил Караджов. Последният от шестте маршрута, които представи асеновградчанинът, носи името „Пътят на градските традиции“. Той отразява темата за обичаите, навиците и уменията на жителите на Асеновград. Маршрутът включва обичайното зарязване на лозята, традиционни литийни шествия, конни надбягвания и други. Всички описани маршрути са концентрирани в квартал „Свети Георги“, тъй като Васил живее там и познава района. Този уикенд асеновградчанинът ще представи три от шестте дестинации. „Точно в 10 ч. на 23.04.16 г. /събота/ от площад „Каварджията“ ще тръгне първият маршрут, който ще е с продължителност около час. Всеки, който проявява интерес, може да се включи.“, обясни в заключение Васил Караджов.