Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Природопластика, художествен текстил и полимерна глина на занаятчийска изложба в Асеновград

12 декември 2015, 11:03 часа • 10345 прочитания

Обща изложба на точно 10 самоуки асеновградски майстори занаятчии, които представиха свои ръчно изработени произведения, бе подредена в Исторически музей Асеновград.

Откриването на експозицията се състоя буквално в навечерието на днешния празник Свети Спиридон. Вярва се, че той е покровител на занаятчиите.

Изложбата се провежда традиционно вече за четвърта поредна година. С всяка следваща, броят на майсторите, участващи в нея със свое творчество, нараства.

За първи път в изложбата се включват трима занаятчии-любители. Сред тях е Снежана Трачева. Тя предлага на вниманието на асеновградчани и гости на града изделия от художествен текстил, изработени на хоризонтален и вертикален стан. Трачева представя типично български мотиви и шевици.

Творчеството на Румяна Попчева също се показва за първи път в традиционната занаятчийска изложба. Жената представя цветни, вдъхващи свежест и уют картини на пейзажи, изработени от полимерна глина. Аврам Аврамов е третият дебютант в занаятчийската експозиция в Исторически музей Асеновград. По професия той е преподавател по физическо възпитание и спорт в ОУ „Петко Каравелов“ в града. Аврамов се представя с икони-дърворезби.

С изделия от дървен материал в изложбата се включват и други майстори, които участват за поредна година. Иван Новаков показва свои произведения от дърворезба. Изделията му са вдъхновени от религията на прабългарите. Новост в неговото творчество е кованото желязо. В тазгодишната експозиция Новаков се включва с композиция от предмети. Сред тях са ръчно изработени брадва и нож, носещи специални имена – съответно: „Мъдрец“ и „Окото на мъдреца“.

Васил Григоров е следващият майстор, който тази година се включва в изложбата с нетрадиционна африканска маска и с дървени розети за таван. Изработката на последните показва типичната възрожденска дърворезба. Сред творческите изделия на Васил Трачев, пък, са икона на Свети Георги и изображение на Васил Левски. Доктор Павел Кередчиев показва пред посетителите в Исторически музей Асеновград природопластика. Семейство Никола и Милена Петрови представят овчарска дърворезба. Те изработиха дървени прибори, характерни за Родопите и Странджа. Илиян Илиев изразява себе си с композиция от металопластика. Янко Драгинов показва ръчно изработени ножове, част от тях създадени от японска стомана. Дръжките на някои от изделията му са с биволска кост, а други са украсени със сребърни мотиви.

„Целта на подреждането на експозицията е всяка година преди Коледа да събираме асеновградски самоуки майстори, занимаващи се с типично български занаяти и изработващи изделия, които съхраняват нашия фолклор.“, посочи уредникът в Исторически музей Асеновград и инициатор на мероприятието Запрянка Кръстева. Тя имаше честта да връчи и грамоти за участие на занаятчиите.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес