Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Осем сигнала за насилие над деца в Асенoвград за шестмесечие

29 август 2017, 11:30 часа • 1212 прочитания

Общо осем са регистрираните сигнали за насилие над деца и за деца в риск в община Асеновград за първото шестмесечие на тази година.

По всички случи са предприети необходимите мерки за закрила на потърпевшите, увериха от Дирекция „Социално подпомагане“ в града.

Пет от сигналите за първите шест месеца на 2017 г. са свързани с непълнолетни бременни момичета. В тези случаи е извършена проверка и не са установени данни за приложено насилие. Останалите три сигнала са за физическо насилие, като за тях също са предприети необходимите мерки за закрила на децата. Потърпевшите са насочени да ползват социална и психологическа помощ, както и да разговарят със специалисти от Центъра за обществена подкрепа в Асеновград. Точно осем са и регистрираните случаи за насилие над деца в общината за цялата 2016 г.

Сигналите са подадени в отдел „Закрила на детето“ към Дирекция „Социално подпомагане“ в града. При шест от тях служителите са установили насилие или риск от такова. Два от сигналите са подадени от РУ на МВР в Асеновград, а други четири - от родители. Още два сигнала са постъпили в институциите от роднини или съседи.

Според статистическите данни за 2016 г. за пет от подрастващите е сигнализирано, че са физически насилвани. Сексуално насилие е регистрирано при един от случаите, а психическо – върху две от децата. Сред мерките за закрила в семейна среда са осигуряване на педагогическа, психологическа и правна помощ, насочване към подходящи социални услуги в общността, консултиране и информиране на детето и други.

В случаите, в които подрастващият е жертва на насилие вътре в семействотот или са констатирани рискове за такова, са предприети действия по настаняването му в извън семейната среда. Най-често в този случай малчуганите се насочват към Кризисен център за деца, преживели насилие.

С потърпевшите работи мултидисциплинарен екип от специалисти от различни социални институции, членовете на който прилагат така наречения Координационен механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца, пострадали от насилие или в риск от такова. Как работи той? До 24 часа от постъпването на сигнал социален работник от отдел „Закрила на детето“ извършва проверка на място. Посещава адреса, прави първична оценка на риска, събира и анализира първоначалната информация. Когато е необходимо, проверката се извършва съвместно с полицай, медицинско лице или друг специалист.

Социалният работник свиква мултидисциплинарния екип и насрочва работна среща в най-кратък срок. По време на дискусията се обсъжда случаят, изготвя се план за действие и се предприемат необходимите мерки за гарантиране здравето, сигурността и правата на детето.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес