Над 174 000 птици и около 4 000 000 яйца (около 240 тона) ще бъдат унищожени заради огнище н Инфлуенца в птицеферма край Асеновград. Птичият грип е установен за втори път на същото място в рамките на около месец. По данни на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) е констатирала за трети път огнище на Инфлуенца по птиците в обекти на същата фирма в периода от април 2019 г. до юни 2020 година. Първото е било обявено на 05.04.19 г., а второто на 08.04.19 г. На 05.06.20 г. птичи грип бе засечен отново във фермата. Тогава бяха евтаназирани около 72 000 кокошки носачки.
Още: Кметът на Асеновград разказа коледна приказка на малки коледари
Още: Дядо Коледа приема лично писмата на деца и възрастни в Асеновград
В началото на юни 2020 г. на база завишена смъртност в обекта са взети проби от умрели птици за лабораторен анализ, резултатът от който е доказал наличието на Инфлуенца по птиците, щам H5N8, уточняват от БАБХ. Към днешна дата е ясно, че са изпратени проби от огнището в Европейската референтна лаборатория за Инфлуенца по птиците в Падуа, Италия. Резултатите потвърждават, че изолираният щам е H5N8 и е идентичен с щама, предизвикал епидемиите през предходните години в България. От агенцията посочват, че ако не бъдат предприети всички мерки по ликвидиране на констатираното огнище на птичия грип ще бъде застрашено здравето на птиците, отглеждани в животновъдните стопанства както на територията на област Пловдив, така и в цялата страна.
Във връзка с ликвидирането на първото и второто огнище във фирмата БАБХ е изплатила на бизнес оператора обезщетение в размер на 5 061 816 лева. При първоначалното откриване на Инфлуенца във фермата край Асеновград собствениците посочиха, че 4-те им халетата, в които се отглеждат животните, са разделени едно от друго и заболяването е открито в 2 от тях. Евтаназирани са птиците, след което обектът е бил посетен от епизоотична комисия, която е извършила оглед на място. Установено е, че няма как да се гарантира, че птиците от различните постройки нямат контакт, поради което се налага кокошките и от останалите 3 халета да бъдат убити по хуманен начин. Фирмата не е продавала произведените яйца от 30 дни. И въпреки, че не е доказано, че продукцията, заразена с птичи грип е опасна за хората, тя следва да бъде унищожена, с цел да не се допусне разпространение по други птицеферми.
По непотвърдена информация, собствениците на обекта се опитали да възпрепятстват действията на служителите от агенцията. Твърди се също, че организирали протест заради унищожаването на бизнеса им. Actualno.com се опита да се свърже с фермерите, за да чуе и тяхната гледна точка по казуса, но безуспешно засега. Никой не отговаря на посочените два телефонни номера в контактите на официалния им интернет сайт. Екипът ни ще продължи да следи случая.
Още: Елхата в Асеновград става почти 10 метра
Още: „Наздравица за любовта“ в Асеновград търси най-добрите поетични творби