Камбанарията на Мулдавски манастир "Света Петка" край Асеновград е в аварийно състояние и съществува опасност от срутването й. Това съобщи игуменката на Светата обител монахиня Юлита. Тя изрази надеждата си в най-кратки срокове да бъде осигурено финансиране, за да се предприемат мерки по укрепването й. В противен случай съществува опасност от инциденти. Камбанарията е издигната малко след Освобождението на България през 1878 г. върху съществуващия нартекс. Още от тогава основите й не са здрави, по думите на игуменката. С времето, от дъждовете почвата се е напоявала с дъждовна вода и постепенно се е слягала все повече. Преди близо 6 години са били поставени временни укрепителни скоби, които задържат колоните и до днес.
Още: Кметът на Асеновград разказа коледна приказка на малки коледари
Още: Дядо Коледа приема лично писмата на деца и възрастни в Асеновград
Монахиня Юлита обясни, че за реставриране на храма и камбанарията в момента се изготвя проект, с който ще се потърси финансиране от държавата. Тя припомни, че преди близо 2 години бяха отпуснати около 500 000 лева за подпомагане възстановяването на манастирското крило, което изгоря при пожар. Междувременно, стана ясно, че вече са направени първите стъпки по изготвянето на проект за изграждане на пътя към Мулдавски манастир "Света Петка" заедно с водопровод, 2 подкачващи станции и водоем с вместимост около 40 кубика.
Кметът на Асеновград доктор Христо Грудев обясни, че градската управа е внесла в кадастъра обновен проект и следва той да бъде изпратен за одобрение и до Министерството на земеделието, храните и горите. Водят се и преговори с министър-председателя Бойко Борисов да бъде осигурено финансиране от Правителството за изграждане на пътя. По думите на Грудев, реализирането на целия проект, който включва изграждане на пътя и водопровода заедно с 2 подкачващи станции и водоем, ще струва около 2 500 000 лева. Местната власт обмисля вариант резервоарът с водата да е с по-голяма от 40 кубика вместимост, с цел да се водоснабдява и вилна зона "Параколово", разположена малко над манастира.
Още: Елхата в Асеновград става почти 10 метра
Още: „Наздравица за любовта“ в Асеновград търси най-добрите поетични творби
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Коледен крос – отново в Асеновград
Още: Среща-семинар в Асеновград разказа за ползите от смяната на отоплителните уреди
Ако пътят бъде изграден и асфалтиран чак до Светата обител, монахиня Юлита има идея там да се провеждат зелени училища за ученици и събития за поклоннически групи с отци. В заключение игуменката каза, че проектът, който се изготвя за реставриране на храма, трябва да бъде одобрен от Епархийския съвет и от Националния институт за културно наследство (НИКН). Финансиране за реализацията им ще миже да се поиска едва след одобрение.