Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Молитвеният призив от джамията стряска Асеновград всяка нощ в 3:30 ч.

16 юни 2016, 15:24 часа • 5956 прочитания

Асеновградчани сигнализират – всяка нощ точно в 3:30 ч. призивната молитва на имама от джамията на улица „Цар Иван Асен II“ „разсича“ нощната тишина в града. Силата на звука от минаретата стряска стотиците жители, живеещи дори на километър от храма. Това се повтаря всяка година, независимо, че джамията е недостроена, съобщава кореспондентът на Actualno.com.

Граждани твърдят, че вътре се провеждат служби. Мюсюлманският празник Рамазан байрам започна на 06.06.16 г. От тогава молитвеният призив звучи от джамията всяка нощ, точно в 3:30 ч. Празничните служби ще продължат месец – до 06.07.16 г.

„Уважаваме всеки празник в Асеновград. Независимо дали е мюсюлмански, християнски или друг. Среднощната песен на имама, обаче, нарушава всякакви разпоредби и правила в града и най-неприятното е, че прекъсва внезапно съня на живеещите около джамията.“, коментираха темата асеновградчани.

Чрез жалба, сигналът за нарушаване на нощната тишина ще бъде подаден до кмета на Асеновград, заканиха се граждани. Според Наредба за осигуряване и поддържане на обществения ред, чистота и безопасност на движението на територията на общината, е забранено „високото говорене, пеене, свирене и създаването по какъвто и да е начин на шум на места в близост до жилищата на гражданите и други обществени места през времето от 22 ч. до 6 ч., а в жилищните зони и от 14 ч. до 16 ч. На юридическите лица и едноличните търговци, нарушили разпоредбата, се налага имуществена санкция от 1 000 лева до 3 000 лева. При повторно нарушение - от 3 500 лева до 10 000 лева. За физическите лица глобата е от 50 лева до 500 лева. При повторно нарушение - от 600 лева до 2 000 лева. Контролът по изпълнението на посочената Наредба е възложен на Кмета на Общината или на упълномощени от него лица.

Строежът на храма започна преди около 10 години. След като бе издигната джамията, ремонтните дейности бяха преустановени. Независимо от това, вътре се провеждаха служби и молитви. Тази година строежът стартира отново. За кратко време поетапно бе поставена дограмата на прозорците в целия храм. Строителните дейности продължават с пълна сила, а по неофициална информация строежът не се води в експлоатация. В Община Асеновград е постъпило искане за ползване на обекта, но Администрацията не е компетентният орган, който може да издаде разрешението, обясни градоначалникът доктор Емил Караиванов. Ангажирана с проследяване законността на дейностите в обекта е Регионална дирекция за национален строителен контрол-Пловдив. Очаква се до две седмици инспектори да извършат проверка за това, дали в строежа има присъствие и осъществяват ли се строителни работи.

Съществуват недоказани твърдения, че тази джамия, която е втора в рамките на град Асеновград, ще е най-голямата на Балканите. Мюсюлмански храмове на територията на общината са издигнати в няколко асеновградски села и квартали. Асеновград е един от най-толерантните градове в България. Мюсюлмани и християни съжителстват мирно и без напрежение. Често срещано явление в Асеновград са дори смесените българо-турски бракове.

Противоречиви са настроенията в града, относно предложението да бъде забранено носенето на бурки на територията на общината. Разгорещена дискусия по темата, с участници и мюсюлмани, и християни, но не заставайки един срещу друг, се разрази в социалната мрежа. Едни твърдят, че е опасно носенето на бурки, тъй като не е ясно какъв човек стои под забрадката. Част от местните в Асеновград изразиха и страха си от тази неяснота. „Срещам жени с бурки в магазина, по улиците и въобще не ми е приятно, че не знам кой стои зад тази барикада и още повече, какво може да крие под нея!“, сподели майка на две малки деца. Други пък опровергаха мнението, като заявиха, че това е въпрос на личен избор и чрез забраната ще се наруши правото на човешката свобода. Темата за бурките не раздели асеновградчани на „лагери“ от турци и българи. А голяма част от мюсюлманите в Асеновград също приеха положително предложението за забраната.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес