Идея да бъде създаден „Градски екопарк Баделема“ в Асеновград предложи изтъкнатият асеновградски еколог доцент доктор Цено Петров. Проектът на асеновградчанина бе представен пред съветниците на града, но не достигна до разглеждане и обсъждане. В последния момент, в началото на заседанието на Общински съвет-Асеновград, вносителят на докладната – заместник-кметът на града инженер Петър Бояджиев я оттегли от дневния ред.
Още: Кметът на Асеновград разказа коледна приказка на малки коледари
Още: Дядо Коледа приема лично писмата на деца и възрастни в Асеновград
Мотивът за това е, че трябва да бъдат прецизирани текстовете по проекта. За да бъде изградена подобна еко зона, следва местният парламент в Асеновград да даде положителен вот за изменение на Подробен устройствен план-план за регулация. Следващата стъпка е да се търси финансиране, за да може идеята да бъде реализирана. В предложението на доцент доктор Цено Петров се посочва, че „Градски екопарк Баделема“ ще бъде разположен на площ от около 13 000 квадратни метра, в близост до Палеонтологичния музей в Асеновград. Ако реално идеята се осъществи, той ще е първият по рода си в България. В него ще бъде създаден Алпинеум с редки и застрашени от изчезване медоносни и лечебни растения от Родопите. Ще бъдат отглеждани и представени пред асеновградчани и гости на града растителни видове, които се откриват в резерват „Червената стена“ край село Бачково.
За всяко едно от тях ще бъде обособена информационна табела, която да запознава посетителите с вида и свойствата му. Предложението е да бъдат показвани и дървесни и храстови растения от цяла Тракия. Освен всичко това, идеята на доцент доктор Петров е да бъде изграден панорамен подход от кръговото кръстовище при така наречената „Конска чешма“ в Асеновград до самия екопарк. По цялото стълбище ще бъдат поставени скулпторни фигури на животни от минали геологически времена. Край самия Палеонтологичен музей, пък, ще бъдат разположени пейки. Ще бъде създадена и пътека, която да води от музейната институция директно към природонаучния обект.
„Градски екопарк Баделема“ ще бъде отворен за посетители само през светлата част от денонощието и ще охраняем. Но всичко това, на този етап, остава само в проект, докато докладната не бъде отново включена в дневен ред, обсъдена и гласувана на следващо заседание на Общински съвет-Асеновград.
Още: Елхата в Асеновград става почти 10 метра
Още: „Наздравица за любовта“ в Асеновград търси най-добрите поетични творби