С робота Финч се запознаха днес 5-класници от асеновградското ОУ „Ангел Кънчев“. „Първи стъпки в програмирането” бе темата на днешния семинар, организиран по повод Европейската седмица на кодирането, целяща да повиши обществения интерес към компютърните технологии.
Идеята на робота е децата да научат лесни, интуитивни и забавни начини за програмиране. Задавайки различни команди, чрез специализирана програма, децата могат да накарат Финч да се движи, да сменя цвета си и дори да говори. Според зададените параметри той изпълнява различни команди.
„Роботът е направен специално с обучителна цел, за да развива детското логическо мислене. Подходящ е за деца от 5 г. до 15 г.“, разказа пред actualno.com Михаил Свирачев – представител на Американския център към Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив.
Роботът Финч е създаден с няколко нива на сложност. В най-високото се задават множество параметри /например ноти/, чрез които може да бъде накаран да изпълнява цели мелодии. И още - посочвайки му различни градуси, той се движи и завива, като дори изпълнява фигури чрез движението си.
„Към робота може да се прикрепи флумастер и така той ще рисува различни изображения, което го прави още по-атрактивен“, обясни Михаил Свирачев.
Финч поддържа над дузина езици за програмиране. Разработен е в САЩ за катализиране на широка гама от преживявания, свързани с обучение по компютърни науки. Наречен е със симпатичното име Финч от неговите създатели, без конкретна причина.
Безплатните семинари по програмиране се провеждат по инициатива на Посолството на САЩ в България и Фондация "Глобални библиотеки - България", в сътрудничество с Регионалните библиотеки във Варна, Велико Търново, Габрово, Пловдив, Сливен, София, Стара Загора, Търговище и Разград и с Градските библиотеки в Асеновград и Димитровград.