Над 60 малки и големи ентусиасти участваха в два еко похода, организирани от Градската библиотека в Асеновград по проекта „Станимашки еко-к@лейдоскоп за устойчиво развитие”.
Родители, ученици, учители и библиотекари изминаха два нелеки маршрута, за да покажат своята любов към природата и уменията си да я запазят такава, каквато е. Първата дестинация бе символично наречена „Екопътека на здравето, родолюбието и опазването на биоразнообразието”. Тя стартира от асеновградското ОУ ”Ангел Кънчев”.
Вторият поход отведе ентусиазираните туристи до вълшебното светилище, извисяващо се в планината високо над Асеновград, и едно от най-енергийно заредените места България - „Беланташ”. На върха на скалите екологът доцент доктор Цено Петров запозна учениците с биоразнообразието по трасето.
Малките любознателни туристи, техните родители и преподаватели разпознаха и научиха онова, което не знаят, за различни разновидности храсти, редки и защитени от изчезване растения, птици и други видове.
Целта на провеждането на двата еко похода бе изучаване на природното наследство, както и придобиване на нови знания за актуалността на екологичните проблеми и тяхното разрешаване с участието на семейството и обществените организации. Изминаването на маршрутите имаше значение за мотивирането на децата към конкретни действия за опазване на околната среда, съхраняване на ресурсите и мислене в посока балансираното им потребление. Друга основна задача на инициативата бе формиране на хуманно отношение към природата и активно участие в разнородни природозащитни акции.