Туристически обекти от асеновградския регион са част от Годишните награди в туризма 2019 г., по инициатива на Министерството на туризма. Асеновград е включен в категорията "Изборът на българите" с три обекта.
В надпреварата участват Исторически музей-Асеновград, НПК Асенова крепост и Бачковският манастир "Успение Богородично" в село Бачково. За първия обект до момента са гласували общо седем души. НПК Асенова крепост е получила подкрепа с едва 66 гласа, а Бачковският манастир - 36 гласа. Палеонтологичният музей в Асеновград също е намерил място в класацията на Министерството на туризма. Обектът участва в категорията "Журналистически материал на тема туризъм в България за 2019 г. в онлайн медия" чрез статия със заглавие "5-метров скелет на древен мастодонт извисява снага в Асеновград. До момента той е спечелил малко над 4,3% от гласовете на българските граждани.
Общият брой на категориите в конкурса е 16, а при равен резултат на кандидати е възможно броят на финалистите да бъде по-голям. Гласуването се извършва онлайн в сайта на Министерството на туризма. Победителите ще бъдат обявени на специална церемония и ще бъдат публикувани на страницата на конкурса.
Междувременно, експерти критици смятат, че тази година визуализацията на класацията е реализирана по изключително неудобен и объркващ за потребителите начин. Специалистите посочват, че за да се гласува за конкретен обект, той не може да бъде открит чрез секцията за търсене в сайта. А напротив, гласуващите ще трябва да разгледат всички категории една по една, за да открият дали участват местности и паметници на културата от техния град. А може би, точно тази визия е с ясна целенасоченост?
Освен това, обектите са подредени по области, без всякаква логика - не са нито по азбучен ред, нито по община, нито по град или село, както би било много по-елементарно и достъпно за хората, казват туристически експерти. И не на последно място, гласувайки в списъка, потребителите трябва задължително да знаят името на обекта, който искат да подкрепят, защото липсва снимка. Това допълнително затруднява избора на гласуващите, тъй като може да доведе до недоразумения заради объркване.