Студент от Асеновград спаси богоявленския кръст от ледените води на река Чая. 21-годишният Георги Тачев се бори дълго с над 50 други младежи, но накрая успя да извади светинята от водоема.
Още: Вън шефът на ФК “Асеновец“: Родители на протест
Още: "КифлаРън 2025": Ентусиасти тичаха в нестандартен крос (СНИМКИ)
Момчето следва физическо възпитание и спорт в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Пред стотиците присъстващи асеновградчани и гости на града той пожела за себе си и за целия народ най-вече здраве.
Георги сподели, че участва за втора година, но спасява кръста за първи път. Той каза, че както за него, така и за всички смелчаци ритуалът повишава адреналина и предизвиква страхотно изживяване. Тази година за спасяването на светинята жени не се престрашиха да скочат. А най-малкият мъж, осмелил се да се подопи във водите на Чая, независимо от студа, бе 11-годишният именник Йордан Симеонов от София.
Бащата на момчето е от Асеновград и затова то се е решило за първи път да стане част от Богоявление в града, за да усети истинската емоция. Прецедент в историята на богоявленския ритуал бе това, че търсенето на кръста продължи близо две минути и половина.
Още: Повече от 50 абитуриенти от Асеновград ще бъдат зарадвани с тоалет
Още: Асеновград прогони лошото с кукери и карнавал
Част от момчетата се отказаха и излязоха от водата, а други тръгнаха по течението на реката, за да издирят Божия символ. В крайна сметка, Георги бе най-бърз и находчив и успя да спаси кръста, за което кметът на общината доктор Емил Караиванов го награди с родопско одеало, буре с асеновградски мавруд и парична награда. Богоявленският ритуал премина под звуците на божествена света литургия, отслужена от свещеници от Асеновград, и пукот на военни оръжия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нов общински паркинг в Асеновград отваря врати (СНИМКИ)
Още: Възраждат Караалановото училище в Асеновград в оригиналния му архитектурен облик (СНИМКИ)