Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Близо 120 подписа събраха асеновградчани с искане за мерки срещу шумни ромски тържества (ВИДЕО)

01 ноември 2019, 10:43 часа • 4037 прочитания

Близо 120 асеновградчани се подписаха в петиция, адресирана до различни институции в България. Чрез подписката хората се обявяват публично срещу тормоза от силната ромска музика, звучаща от квартал "Лозница" в Асеновград. Инициаторите обясняват, че шумът е почти ежедневен. В почивните дни не се съобразяват часовете, в които е забранено това - между 14:00 ч. и 16:00 ч. Хората твърдят, че са подавали сигнал на телефон 112 преди време. "Беше около 01:00 ч. през нощта. Звъннах на 112 и беше изпратен екип, който прекрати шума. Но може ли ежедневно да звъним на полицията за такива неща, при условие, че никой не си плаща глобите дори и санкция да им е наложена", обяснява една от подписалите се в подкрепа на жалбата.

Чрез подписката асеновградчани, живеещи в близките до ромската махала квартали, поставят и конкретни искания. Хората настояват да бъдат предприети незабавни и трайни мерки за ограничаване на шума от силната музика на тържествата. Искат да бъде извършена внезапна проверка, без предупреждение и с уред за измерване на децибелите. А в случай, че бъде установено нарушение, виновните да бъдат наказани и да се проследи дали ще си платят глобата, ако им бъде наложена такава.

Подписката са подкрепили не само асеновградчани от квартал "Възраждане", който е най-близко разположен до ромската махала. За предприемане на незабавни мерки са се подписали и хора от района на "Баба Тонка", "Зъбчето" и дори от на бившия месокомбинат, като твърдят, че музиката се чува и до там понякога. "Ние не искаме ромите да спрат да се забавляват. Нека го правят, но така, че да не пречат на останалите. Не е нужно да стоим със затворени прозорци и на климатик в по-топлите дни, без значение от сезона, заради ромската музика. Защото изпълненията им се "преплитат" със звука от телевизора ни", обяснява друг от потърпевшите. Хората се жалват, че музикалният тормоз продължава с години, но едва сега са решили да потърсят помощ от държавните институции.

Първоначално е била подадена жалба до община Асеновград, откъдето устно ги препратили към Регионална здравна инспекция (РЗИ)-Пловдив. На писмен сигнал пък от върнали отговор, че според закона, проблемът е ангажимент на общинската администрация в града. А по утвърдена наредба във времето, определено за спазване на тишина, казусът касае МВР. След като всичко това не удовлетворило хората, те се амбицирали и за около 10 дни събрали 116 подписа, решени да алармират за проблема институции на национално ниво. Така, заедно с видео, като доказателство и с искане за предприемане на незабавни мерки, гражданите подали жалбата подписка до изпълняващия длъжността кмет на Асеновград - инженер Петър Бояджиев, отново до директора на РЗИ-Пловдив, до Министерството на здравеопазването, до Народното събрание и до премиера на България Бойко Борисов.

Атанаска Маркова
Атанаска Маркова Отговорен редактор
Новините днес